Friday, October 29, 2010

Слатко од портокали / Orange preserve


ок, не го правев јас слатково, туку баба ми. многу е вкусно врз препечено лепче намачкано со путер или во палачинки.

за 2ипол големи тегли:
1 kg помаранџи со дебела кора
2 лимона со потенка кора
2 кг шеќер

изрендајте ја кората на портокалите и лимоните и ставете ги да се варат во вода која се менува 6 пати. кога ќе зоврие, истурете ја таа вода, додадете ладна, почекајте да зоврие па пак заменете ја со ладна, и така 6 пати.
потоа извадете ги портокалите и лимоните и исецкајте ги ситно, па ставете ги пак да се варат со шеќерот и 2 шољи вода, додека не се згусне, околу пола саат.
кога е готово, тенџерето покријте го со влажна крпа, додека слаткото не се олади, па сипете го во чисти тегли.


this orange preserve was made by my grandmother. it's really delicious spread on a piece of toast and butter or in a crepe.

for 2 and a half large (800gr) jars:
1 kg thick-skinned oranges
2 thin-skinned lemons
2 кг sugar


grate the rind of the oranges and lemons and put them in a saucepan with cold water. bring the water to boil, then discard it, and put cold water again, bring to boil, discard.... and do this 6 times.
take the oranges and lemons out of the water and cut them in small chunks. put them in a saucepan again with the sugar and 2 cups water, and cook until it thickens, around 30 minutes.
then cover the saucepan with dump cloth until it cools and pour the orange conserve in clean jars.
Share/Bookmark

No comments: