Monday, April 13, 2009

Погача со спанаќ
1 шоља обично брашно
2 шољи пченкарно брашно

3 јајца
1 шоља млеко

пола шоља зејтин
пола шоља кисела вода
1 прашок за пециво
малку сол
околу 300 gr. спанаќ
сусам или ленено семе за посипување

Сите состојки освен спанаќот се мутат со миксер, па се додава спанаќот, измиен, исцеден, исчистен и крупно исецкан и се промешува со лажица. Сето тоа се сипува во округло тавче со пречник околу 28 cm подмачкано со маргарин и се посипува со сусам или ленено семе или лупен сончоглед или семки. Се пече во загреана рерна на 220°C околу 35 минути.
Наместо спанаќ, може да не се стави ништо, или да се стави здробено сирење, пропржен праз, мелено месо, саламче...

Share/Bookmark

Friday, April 10, 2009

Непечена овошна торта
200 ml хопла, онаа без шеќер
4 шољи сецкано разно суво овошје (суви кајсии, сливи, смокви, грозје, урми, ананас, папаја, брусница...)
2 шољи истолчени O'cake колачи
по пола лажиче цимет, морско оревче, пимент, каранфилче

сè се меша, се става во тавче или пластична кутија и треба да отстои на ладно најмалку една недела. може да се стават и сецкани бадеми, лешници, ореви.

финта: ако имате суви кајсии кои станале тврди, лесно ќе омекнат ако ги сварите кратко во малку сок од портокал.
Share/Bookmark

Wednesday, April 8, 2009

ЛахмаџунРецептот за лахмаџун е едноставен. Одете во Галерија 7 во Турска чаршија.

Share/Bookmark

Friday, April 3, 2009

Ќуфтиња од спанаќ


1 кг спанаќ или коприва или блитва
1 јајце
50 гр рендано сирење
2-3 лукчиња, смачкани
2 лажици презла
сол, бибер
малку маслиново масло
брашно, јајце и презла за валкање

спанаќот се вари кратко во малку вода, се цеди убаво и се сецка ситно :-). потоа му се додаваат сите други состојки освен оние за валкање. може да се додаде уште презла ако е смесата влажна. се прават ќуфтиња кои се валкаат прво во брашно, па јајце, па презла и се пржат од двете страни.

Share/Bookmark