Sunday, February 26, 2012

Маринирано сирење / Marinated cheese (Nakladany Hermelin)дали сте знаеле дека ако измешате неколку "смрдливи" работи, како сирење камембер, лукче и кромид, ќе добиете одлично мезе за со пиво или со вино. ова маринирано сирење е чешки специјалитет и се прави со сирење хермелин (слично на камембер), а јас дознав за него од една другарка, ана, која исто како мене ужива во разни мезиња со пиво.


1 пакување камембер
3 чешниња лукче, исецкани на тенки ливчиња или на мали коцкички
1 помал кромид, исечен на тенки кришки
2 листа сув лорбер
1/2 лута чили пиперка, исечена на кругчиња
1 лажиче оригано
10-тина цели зрна бибер (јас ставив цела кесичка)
1 лажиче црвен пипер
1 лажиче буковец
сончогледово масло


исечете го сирењето на парчиња, јас гледав да го исечам на што помали за да примат што повеќе од зачините и да бидат позгодни за јадење.
измешајте ги полека парчињата сирење со лукчето, чили пиперката, ориганото, биберот, црвениот пипер и буковецот.
во стерилизирана тегла (извриена 10 минути во тенџере со вода) ставете еден слој парчиња сирење со зачините, па кришки кромид, па пак сирење, кромид, сирење, кромид додека не ја наполните теглата. негде помеѓу ставете ги листовите лорбер. целата оваа количина ја собра во тегла од пола литар. потоа наполнете ја теглата со масло, добро затворете ја и ставете ја во фрижидер. треба да отстои најмалку 3 дена пред да се јаде.did you know that if you combine a few "smelly" things, like camembert, garlic and onion, you'll have a tasty accompaniment to beer or wine. this marinated cheese is a czech dish made with hermelin (a cheese like camembert). it was brought to my attention by my friend ana who enjoys beer with meze like me.


1 package camembert
3 cloves of garlic, cut in thin leaves or finely diced

1 small onion, cut in thin wedges
2 dry bay leaves
1/2 chilli pepper, sliced
1 teaspoon dried oregano
10 whole black peppercorns (i used more)
1 teaspoon paprika
1 teaspoon red pepper flakes
sunflower oil


cut the cheese into little wedges. i was aiming for smaller pieces so they will absorb the spices more and will be more like bite-size.
combine the cheese with the garlic, cilli pepper, oregano, black pepper, paprika and pepper flakes and mix gently.
in a sanitized jar, place a layer of the cheese with the spices, then a layer of onion strips, then again cheese, onion, cheese, onion... untill you fill the jar. put the bay leaves somewhere in the middle. i used a half-littre jar. fill the jar with oil, cover with a lid and refrigerate at least 3 days before serving.Share/Bookmark

Sunday, February 19, 2012

Хумус и кус-кус со марокански лимони / Hummus and cous-cous with moroccan preserved lemons


 scroll down for the recipes in english

знам, си викате "пак ли хумус?". ама овој е сосема различен и многу многу вкусен. мароканскиот лимон му додава многу интересна арома.
рецептот е од овде.

½ марокански лимон, исплакнат со вода, крупно исецкан
2 лажици таан
2 чешниња лукче, излупени
¼ лажиче црвен пипер
2-3 лажици маслиново масло
1 - 1 ½ шоља сварен наут + неколку лажици од течноста во која се варел наутот

ставете ги сите состојки во блендер и изблендирајте ги додека не станат кремасти. ако треба додадете уште од течноста од наутот.


нешто друго што можете да направите со мароканските лимони е оваа салата од кус-кус.
рецептот е од овде.

250 gr кус-кус
1 црвена пиперка, печена, исчистена од семки и излупена (јас чувам вакви во замрзивач, добро доаѓаат за сендвичи или салати, ама претпоставувам дека може да се употреби и пиперка од тегла)
2-3 моркова, исечени на кругчиња
1 кромид, исецкан на коцки
2 чешниња лукче, истолчени
1 лажица бахарат (мешавина од зачини, цимет, кумин, коријандер, кардамом, бибер)
1 лажица маслиново масло
½ шоља сварен наут
многу свеж магдонос, исецкан
по 1 лажица лупен сончоглед и лупени семки од тиква

прелив:
½ марокански лимон, исплакнат со ладна вода, кората ситно исецкана, средината смачкана
3 лажици ладно цедено маслиново масло
малку сол
1 лажиче оригано
1 лажица сируп од калинка

загрејте ја рерната на 200°C.
измешајте ги морковите, кромидот, лукчето, маслиновото масло и мешавината од зачини и ставете ги да се печат 10-15 минути.
кус-кусот згответе го според упатството на кутијата.
во голем сад за салата ставете ги кус-кусот, печената пиперка, испечените моркови и кромид, исецканата кора од мароканскиот лимон и исецканиот магдонос и измешајте сé.
измешајте ги состојките за преливот (без кората од лимонот), прелијте го кус-кусот и промешајте.
посипете го кус-кусот со семките од тиква и сончогледот и послужете го.


this is not just another hummus recipe. the preserved lemon makes it so good, you'd wish you made a double batch.
the recipe is from here.

½ preserved lemon, rinsed under cold water, pulp and rind roughly chopped
2 tablespoons sesame tahini
2 cloves garlic, peeled
¼ teaspoon cayenne pepper
2-3 tablespoons olive oil
1 - 1 ½ cup cooked chickpeas + a few tablespoons from the cooking liquid

combine the lemon, tahini, garlic, cayenne, olive oil, chickpeas and chickpea liquid in a blender or food processor. blend until smooth. add more chickpea liquid if necessary to get to a good, silky consistency.


this cous-cous salad is another thing you can make with preserved lemons.
recipe from here.

250 gr cous-cous
1 small red capsicum, blackened, peeled, seeded & thinly sliced
2-3 carrots, sliced
1 onion, chopped
2 cloves garlic, grated
1 tablespoon baharat (a mixture of spices, cinnamon, cumin, coriander, cardamom, black pepper)
1 tablespoon olive oil
½ cup cooked chickpeas
1 cup parsley, chopped
1 tablespoon each sunflower seeds and pumpkin seeds


dressing:
½ preserved lemon, rinsed under cold water, rind finely chopped, pulp minced
3 tablespoons extra virgin olive oil
а pinch of salt
1 teaspoon dried oregano
1 tablespoon pomegranate molasses

preheat the oven to 200°C.
tumble the carrots, onion and garlic onto a baking tray and toss over the olive oil and baharat. mix well and bake for 10-15 minutes.
cook the cous-cous according packaging instructions.
in a large salad bowl add the couscous, capsicum, chickpeas, roasted onion and carrots, diced preserved lemon rind and chopped parsley and mix well.
for the dressing combine all of the ingredients then pour over the cous-cous. mix gently, garnish with the seeds and serve.
Share/Bookmark

Sunday, February 12, 2012

Ментол срциња / Peppermint heartsовие слатки мали срциња се нешто како after 8 чоколатцата. многу лесно се прават и многу се вкусни.
рецептот е од овде.


2 шољи просеан шеќер во прав + плус за посипување
3 лажици пченкарен сируп (мојот е од грција, ама сум видела и тука во продавница, на полиците кај медот)
2 лажички вода
1/4 лажиче екстракт од ментол (или малку повеќе)
100 gr чоколадо


обложете едно големо тавче или послужавник со мрсна хартија и посипете ја хартијата со шеќер во прав.
во вангла измешајте ги пченкарниот сируп, водата и екстрактот од ментол. мојот сируп беше прилично стврднат и густ во теглата, па ја ставив десетина минути во врела вода да стане потечен. полека додадете го шеќерот во прав, мешајќи додека целосно не се измеша со сирупот, а потоа со раце измесете ја смесата додека не се спои во топка.
со сукало посипано со шеќер во прав, врз површина исто посипана со шеќер во прав, исукајте ја смесата многу тенко, на 5 mm или потенко и исечете срциња или други форми со калап за колачи намачкан со шеќер во прав.
наредете ги срцињата во тавчето обложено со хартија и оставете ги да се сушат неколку часа или преку ноќ. еднаш или два пати во текот на сушењето превртете ги, за да се засушат и од долната страна.
откако ќе се исушат, можете да ги оставите така, а можете и да ги брцнете во стопено чоколадо или да ги ишарате со чоколадо.
за шарањето, наредете ги срцињата блиску едно до друго. ставете го стопеното чоколадо во кесичка, отсечете мало ќоше од кесата и ишарајте ги така што ќе притискате на чоколадото од горе, да тече низ дупчето.
готовите срциња чувајте ги на ладно.


these cute little hearts are something like after 8 chocolates. they are very easy to make and very tasty.
the recipe is from here.


2 cups sifted powdered sugar + extra for dusting
3 tablespoons light corn syrup
2 teaspoons water
1/4 teaspoon peppermint oil or extract
100 gr chocolateline a baking sheet with parchment paper. sprinkle with a dusting of powdered sugar.
in a medium sized bowl, add corn syrup, water, and peppermint oil. slowly add powdered sugar, stirring until it is mixed, then using your hands, knead it into a ball. it will be coming apart at first, but with some firm kneading, it will soften and turn into a minty ball.
using a rolling pin that has been lightly dusted with powdered sugar, place the ball on a surface dusted with powdered sugar. roll dough, making sure to add a sprinkle of sugar here and there so nothing sticks, until it is 5 mm thin, or even thinner.
using a small heart-shaped or other form cutter dusted with powdered sugar so it does not stick, cut out forms in the dough and place them on the baking sheet.
once all rounds have been cut, they need to air dry so the patties get a hard crust, a few hours or over night. make sure you flip them once or twice so that both sides of the patty get a crust.
after they are dry, you can leave them that way, dip in melted chocolate or decorate them with the chocolate.
to decorate, arange the hearts close to each other, put the melted chocolate in a plastic bag, snip a little corner of the bag and push the chocolate through the hole.
keep the hearts in a cool place.Share/Bookmark

Monday, February 6, 2012

Печен помфрит од сладок компир / Baked sweet potato fries


scroll down for the recipe in english

слаткиот компир е малку необично растение за нашето поднебје, ама на многу места сум прочитала дека е многу здрав, па решив да купам неколку и да зготвам нешто со нив (иако слаткиот компир може да се јаде и жив).
маја во холандија понекогаш прави пире од сладок компир, ама мене вкусот на пирето ми е малку чуден. јас сакам слатко-солени јадења, само ова пире не е едно од нив. затоа направив помфрит. печен и зачинет. добар е.
рецептот е од овде.


2 слатки компира, излупени и исечени на стапчиња
1 лажица маслиново масло
1 белка
1/2 лажиче кари
1/4 лажиче мелен кумин
1/4 лажиче мелена куркума
1/4 лажиче буковец
1/2 лажиче сол, или по вкус

за сосчето:2 полни лажици павлака
1/4 лажиче мелен кумин
1 лажиче маслиново масло
малку сол, по вкус


загрејте ја рерната на 200°C.
најголемото тавче од рерната обложете го со хартија за печење.
стапчињата сладок компир измешајте ги во вангла со маслиновото масло.
изматете ја белката лесно и во неа ставете ги зачините и убаво измешајте.
истурете ја белката врз стапчињата, полека измешајте сите стапчиња да бидат покриени со белка и зачини и наредете ги во тавчето.
печете ги околу 30-40 минути, или додека не омекнат и послужете ги веднаш со сосчето од павлака.

за сосчето, во мал сад измешајте ги павлаката, маслиновото масло, солта и куминот.


sweet potatoes are a little unusual vegetable here, in macedonia, but i decided to buy some because i read they are very healthy.
maja in holland sometimes makes mashed sweet potatoes. although i like sweet-salty foods, these mashed sweet potatoes aren't one of them. so i made fries. baked and spicy. they are good.
recipe from here.2 sweet potatoes, peeled and cut in sticks
1 tablespoon olive oil
1 large egg white
1/2 teaspoon curry powder
1/4 teaspoon ground cumin
1/4 teaspoon turmeric
1/4 teaspoon crushed red pepper flakes
1/2 teaspoon salt, or to taste

for the sauce:
2 full tablespoons sour cream
1/4 teaspoon ground cumin
1 teaspoon olive oil
salt to taste


preheat the oven to 200°C.
line a baking sheet with parchment paper.
place potato sticks in a bowl and toss with olive oil.
in another bowl, whisk egg white until foamy and frothy. add curry powder, cumin, turmeric, and crushed red pepper flakes and whisk to incorporate. pour the egg white mixture over the potato sticks and gently toss to coat the potatoes. arrange potatoes on the cookie sheet.
bake to desired doneness and crispiness, around 30-40 minutes. serve warm with the dipping sauce.

for the sauce, in a small serving dish stir together the sour cream, cumin, olive oil and salt.

Share/Bookmark