Monday, June 27, 2011

Чоколадна Торта без брашно .... Flourless Chocolate Cake

scroll down for the recipe in English

Чоколадни торти мене ми се едни од омилените десерти… Посебно оние рецепти кои се разликуваат од традиционалната македонска чоколадна торта…. Еве го мојот нов омилен десерт од чоколадо. Веќе 2 пати го направив за гости/специјални прилики и резулататот беше супер. Дури ќе бев среќна и да не им се допаднеше на гостите … тогаш ќе имаше повеќе за мене !

Тортава нема фил и не се дели на слоеви. Се прави без брашно, и е многу богата и со јак вкус … дефинитивно за оние што обожаваат чоколадо. Ние ја јадевме со меко-изматен шлаг и јагоди, ама е еднакво убава и сама, без ништо друго.За торта од 20 см: (за 8 – 10 луѓе)

280 гр. темно чоколадо
125 гр. путер
50 гр. шеќер
6 јајца
1 пакетче ванилин шеќер
зејтин и какао за подмачкување на тавчето

cokolado i puterstopeno cokolado

belkizolcki

Загрејте ја рерната на 180°C.

Испокршете го чоколадото на коцки и исечете го путерот на делови. Ставете ги во стаклена или керамичка посуда и потоа потпрете ги врз тенџере со жешка вода на оган (ама не да врие) за полека да се стопат. Бидете внимателни да не ви капне вода во чоколадото, бидејќи веднаш ќе се стврдне и нема да може да го искористите. Јас инаку со вода имам расипано едно кило –две чоколада – која потоа не беше ни за јадење а камо ли за готвење со неа. Во меѓувреме во посуда, со миксер изматете ги жолчките со скоро целиот шеќер (оставете 1 лажица од шеќерот на страна) и ванилата дур не станат бледо жолта боја.. Со миксер изматете ги белките во друга посуда дур не станат цврсти, на крај додавајќи ја последната лажица шеќер за да се зацврснат уште повеќе.

Стопеното чоколадо и путер оставете ги на страна да се оладат. Кога ќе дојдат на собна температура, прво додајте го чоколадото на жолчките и убаво измешајте (не ви треба микер за ова), па потоа полека оваа мешавина додајте ја на изматените белки. Не мешајте со миксер, бидејќи белките ќе ви спласнат. Користете голема метална или пластична лажица, и лесно измешајте ги двете смеси (не претерувајте со мешање). Смесата истурете ја во тавче од 20 см., кое сте го намачкале со зејтин и потоа посипале со какао, за тортата да не се лепи. Тортава може да се пече и во поголемо тавче, само тогаш ќе ви биде малку пониска, а вкусот ќе биде ист. Печете ја во загрена рерна на 180 Ц степени, околу 25 мин, ама не повеќе од 30 мин. Средината на тортата треба да биде мека, а не сосема цврста, и кога ќе се олади ќе биде совршена. Кога ќе се испече оставете ја сосема да се олади пред да ја сечете или вадите од тавчето. Уживајте !

pred pecenjeispecenapotential 2

This is my new favorite chocolate dessert. I’ve made it twice already for guests and special occasions and it has been a great success. It is incredibly rich and smooth and a little goes a long way. It’s made without flour and it serves about 8 – 10 people. I served it with softly whipped cream and strawberries, but it is delicious on its own too.

For a 8 inch cake:

10 oz. (280 gr.) dark chocolate (bittersweet or semisweet)
1/2 cup butter (125 gr.)
1/2 teaspoon vanilla extract (or 1 packet vanilla sugar if you are in Europe)
6 eggs, separated
1/4 cup sugar (50 gr.)
oil or oil spray and cocoa for greasing and dusting the pan

Preheat your oven to 350 F degrees (180 C).

Break the chocolate up in pieces and cut the butter too. Place them in a heat proof bowl and over a pot with simmering water in order to melt. Once melted, remove to the side and let them cool. Add the vanilla to the mixture. In a separate bowl, using a mixer, beat the egg yolks with almost all the sugar (reserving 1 tablespoon of the sugar at this point), until they are pale yellow. In another bowl again using a mixer, beat the egg whites until stiff, adding the reserved 1 tablespoon of sugar at the end of whisking. Once the chocolate mixture is cooled, add it to the yolks and gently mix – no need for the mixer here. Then add this mixture gently to the egg white, mixing only enough to incorporate them, and being careful not to beat all the air out of the egg whites. Pour the mixture into a 8 inch pan which you’ve greased and dusted with cocoa and bake for about 25 min, until the sides look firm, but the center is still jiggly and not entirely set. You can also bake it in a large pan, the cake will still taste amazing, but it will be a be a bit shorter. Enjoy ! Hope you love it as much as I did !


Share/Bookmark

Thursday, June 23, 2011

Сладолед од јаболкa / Apple ice cream


еве уште еден интересен вкус на сладолед. не толку необичен како сладоледите од анасон и ѓумбир, ама секако вкусен. сладолед со вкус на печени јаболкa.

2 јаболкa, излупени, исчистени и исечени на коцки
1 лажица цимет
2 лажици шеќер

ставете ги јаболкaтa во тавче, посипете ги со шеќер и цимет и испечете ги во загреана рерна на 200°C околу 30 минути, или додека јаболкaтa не омекнат. ставете ги во блендер и испасирајте ги, а може да ги испасирате и рачно, ако немате блендер.
потоа помешајте ги со сладоледoт направен од 1 шлаг, 2 јајца, 3 лажици шеќер и 150 ml ладно млеко. тоа е мојот омилен рецепт за сладолед, погоден за додавање разни други вкусови. ставете го сладоледот во пластична кутија и оставете го во замрзнувач неколку саата пред да го послужите.


another interesting ice cream flavour, not as unusual as the fennel seed ice cream or the fresh ginger ice cream, but equaly delicious. baked apples ice cream.

2 apples, peeled, cored and cubed

1 tablespoon cinnamon
2 tablespoons sugar

put the apples in a baking pan, sprinkle with sugar and cinnamon and bake in a preheated oven at 200°C around 30 minutes, or until the apples soften. mash them in a blender or by hand.
add the apples to the basic ice cream recipe made from 1 cup cream, 2 eggs, 3 tablespoons sugar and
150 ml cold milk. this is my favourite ice cream recipe, easily transformed by adding different flavours. put the ice cream in a plastic box and freeze for a few hours before serving.

Share/Bookmark

Sunday, June 12, 2011

Меки варени земички / Soft pretzel rolls

scroll down for the recipe in english
овие лепчиња имаат многу интересен вкус. однадвор имаат убава коричка со вкус на квики переци, а внатре се меки и воздушести.
рецептот е од тука.


за 12 земички:

1 кесичка сув квасец
1/4 лажичка сол
2 лажичка шеќер
1 шоља топла вода
3 шољи сенаменско брашно
1/8 лажичка црвен пипер
2 лажици путер, омекнат на собна температура
1/3 шоља сода бикарбона
1 жолчка + 1 лажица вода
1-2 лажици сусам, ленено семе или крупна солво мала здела измешајте ги квасецот, шеќерот, солта и топлата вода и оставете ги да стојат 5 минути. во вангла, измешајте ги брашното и црвениот пипер, додајте го путерот и мешајте со прсти да се поврзе со брашното. полека истурете ја водата со квасец и промешајте со вилушка, па потоа почнете да го месите тестото со раце, на маса посипана со брашно или во ванглата, како ви е згодно, додека тестото не стане мазно и не престане да се лепи. потоа оставете го тестото да нарасне во ванглата покриено со крпа или кеса околу 30 минути. 
исечете го тестото на 12 еднакви парчиња (моите не се баш еднакви) и секое оформете го во земичка. наредете ги земичките во големо тавче врз хартија за печење и оставете ги повторно да нараснат 20 минути.
загрејте ја рерната на 240°C, а во големо тенџере загрејте 10 шољи вода со сода бикарбоната. кога ќе зоврие варете ги земичките по 45 секунди од секоја страна. ставајте во тенџерето само по неколку за да не се преклопуваат. вадете ги од тенџерето со решеткаста лажица и ставајте ги на решетка или на крпа да се исцедат, па вратете ги во тавчето за печење.
премачкајте ги со изматена жолчка со 1 лажица вода, посипете ги со сол, сусам или ленено семе и засечете ги малку на неколку места.
печете ги околу 13-15 минути.


these rolls have a nice crust on the outside, but are soft and airy inside.
the recipe is from here.

for 12 rolls:
2 1/4 teaspoons dry active yeast
1/4 teaspoon salt
2 teaspoons sugar
1 cup warm water
3 cups all-purpose flour
1/8 teaspoon cayenne pepper
2 tablespoons unsalted butter, softened
1/3 cup baking soda
1 egg yolk plus 1 tablespoon water
1-2 tablespoons sea salt, sesame seeds or flax seeds


in a small bowl, mix yeast, salt, sugar and warm water and stir to dissolve sugar. let sit 5 minutes until foamy. in a large bowl, mix flour and cayenne. use your fingers to cut butter into flour until mixture resembles coarse meal. slowly pour yeast mixture into flour and stir with a fork to combine. use your hands to gather dough together and turn out onto a lightly floured surface and knead until no longer sticky and fairly smooth. return to bowl, cover with plastic and let rise 30 minutes.
cut dough into 12 equal pieces (mine are not so equal) and roll each into a ball between the palms of your hands. then roll ball on surface forming into a roll with slightly tapered ends. transfer to a parchment paper lined baking sheet and repeat with remaining dough. let rise 20 minutes.
preheat oven to 240°C. in a large pot, combine 10 cups of water with baking soda and bring to a boil. boil rolls in batches until puffy about 45 seconds per side. transfer to wire rack to drain.
return to baking sheet, brush with egg yolk wash, sprinkle with salt or seeds and lightly score with a sharp knife.
bake until golden to dark brown, 13-15 minutes.
 

Share/Bookmark

Saturday, June 4, 2011

Чоколадна торта со Гинис / Chocolate Guinness cake

scroll down for the recipe in english

знам дека е сезона на јагоди, и ние дома многу ги јадеме, најчесто свежи. ама оваа година немам ништо ново направено со јагоди, сé поради овој рецепт од лани. совршен е, и веќе три пати го направив оваа година, кремчето, јагодите, тестото... совршено одговараат заедно.
ама затоа имам нов рецепт за чоколадна торта, и тоа не било каква, туку со темно пиво гинис.
рецептот е од овде и овде. не можам да кажам дека пивото се осеќа во тортата, ама вкусот секако е одличен, а тестото е сочно и густо и прилично чоколадно.


за тестото:
250 ml гинис
250 g несолен путер, исечен на парчиња
75 g какао
400 g шеќер
142 ml кисела павлака
2 јајца
1 кесичка ванилин шеќер
275 g сенаменско брашно
2 1/2 лажички сода бикарбона

за преливот:
300 g крем сир
150 g шеќер во прав
125 ml хопла


ставете ги пивото и путерот во големо тенџере и загревајте ги додека путерот не се стопи (кујната ќе ви мириса прекрасно додека путерот се топи), па додајте ги какаото, шеќерот и ванилиниот шеќер, измешајте и тргнете го тенџерето од шпорет. изматете ја киселата павлака со јајцата, додајте ја во тенџерето со пиво, па додајте ги и брашното и сода бикарбоната.
сипете го тестото во тавче со пречник од 22-23 cm, намачкано со путер или маргарин и обложено со хартија за печење и печете ја тортата во загреана рерна на 180°C околу 45-60 минути. не ја вадете од тавчето додека не се олади.
за преливот, изматете ги крем-сирот и шеќерот во прав, па додајте ја хоплата и матете додека не се згусне. мојот прелив остана потечен отколку што очекував, ама сепак беше вкусен врз тортата.
кога ќе се олади тортата, ставете ја на чинија за послужување и прелијте ја со преливот.


i know it's strawberry season, but all i'm making with strawberries are these puff pastries. the strawberries, the cream and the puff pastry are perfect together.
but i have a new recipe for chocolate cake, and it's not just a chocolate cake. it's a chocolate cake with guinness.
the recipe is from here and here. i can't say that you can taste the guinness, but the cake is thick and moist and very chocolaty.


for the cake:
250ml Guinness
250g unsalted butter, in pieces
75g cocoa
400g caster sugar
1 x 142ml pot sour cream
2 eggs
1 tablespoon real vanilla extract
275g plain flour
2 1/2 teaspoons bicarbonate of soda

for the topping:
300g cream cheese
150g icing sugar
125ml double or whipping cream


preheat the oven to 180°C, and butter and line a 23cm springform tin.
pour the guinness into a large wide saucepan, add the butter - in spoons or slices - and heat until the butter's melted, at which time you should whisk in the cocoa and sugar. beat the sour cream with the eggs and vanilla and then pour into the brown, buttery, beery pan and finally whisk in the flour and bicarb.
pour the cake batter into the greased and lined tin and bake for 45 minutes to an hour. leave to cool completely in the tin on a cooling rack, as it is quite a damp cake.
when the cake's cold, sit it on a flat platter or cake stand and get on with the icing. lightly whip the cream cheese until smooth, sieve over the icing sugar and then beat them both together. add the cream, beat again until it makes a spreadable consistency and ice the top of the black cake.


Share/Bookmark