Wednesday, February 23, 2011

Црно-бели Чизкејк Kоцки .... Black & White Cheesecake Bites

scroll down for the recipe in English

Cheesecake е мојот омилен десерт. Импресивно изгледа кога ќе им го дадете на гости, а многу лесно се прави. Овој рецепт го правам со години и го знам на памет. Ама после толку многу бели чизкејкс решив да експериментирам со чоколадо. Ако сакате да се покажете во кујната - еве ви го совршениот рецепт за тоа. Нема да се разочарате.

за подлогата:
200 гр. мелени бисквити (или ако сте во Америка graham crackers, или на други места digestive cookies)
5 лажици стопен путер

за филот:
400 гр. крем сир (АBC, Дукат или некој сличен)
1 павлака (250 мл.)
1 чаша хопла (користете ја чашката од павлаката за мерење)
1 чаша бел шеќер (мерејќи со чашката од павлаката)
3 јајца
3 лажици брашно

+ за чоколадниот дел:
3 полни лажици какао
2 лажици шеќер





Во посуда, измешајте ги мелените бисквити со стопениот путер, и притиснете ги на дното од тавче од 22 сантиметри (ако имате тавче од 24 цм, ќе ви треба малку повеќе бисквити и стопен путер, ама ќе имате доволно фил со овој рецепт). Силно притистнете ја мешавината од бисквити за да се направи рамна подлога. Печете ја подлогата 10 мин во загреана рерна на 200 Ц степени. Извадете ја од рерна и оставете ја да се олади. Треба да биде само малку заруменета.


Во меѓувреме, ставете го кремсирот во посуда и почнете да го матите со миксер. На него додадете ја павлаката, хоплата, шеќерот, јајцата и на крај брашното. (ако почнете со матење на кремсирот, филот ќе ви биде мазен и убав, инаку може да останат грутки кремсир неизматени).


Истурете пола од филот во тавчето врз оладената подлога. На останатиот дел од филот додадете го какаото и дополнителниот шеќер и изматете пак. Истурете го чоколадниот фил врз белиот. Јас се обидов да направам поубави шари ама не ми успеа баш.

Печете го чизкејк-ов во загрена рерна на 180 степени околу саат време и потоа обавезно оладете ја во фрижидер барем 6 саата, ама најдобро преку ноќ. Потоа исечете ја или како традиционална торта или во помали коцкасти парчиња како што направив јас. Уживајте !


I've been making my standard recipe for cheesecake for years now and it is still my favorite dessert ever. I think cheesecake is so impressive and so delicious, but at the same time so easy to make. I recently experimented with adding a chocolate layer to my regular cheesecake and the results were stunning ! This one here will blow you away, I promise !
for the crust:
1 & 1/2 cup crushed graham crackers or digestive biscuits or dry tea biscuits
5 Tbsp. melted butter
for the cake layer:
400 gr. cream cheese (14 oz.)
1 cup cream
1 cup sour cream
1 cup white sugar
3 eggs
3 Tbsp. flour
for the chocolate layer:
3 Tbsp. unsweetened cocoa (or just use 3-4 Tbsp. sweetened cocoa and omit the sugar below)
2 Tbsp. sugar


Crush the crackers or biscuits, mix with the melted butter and press firmly in the bottom of a 9 inch springform pan. Bake in a preheated oven at 200 C degrees (400 F degrees) for 10 min. until very slightly golden on top. Remove from oven and cool.
In the meantime, start mixing the cream cheese in a bowl with a mixer and add the remaining ingredients one by one, starting with the cream and sour cream, eggs and sugar and finally flour. Pour half of this mixture on the cooled crust then add the cocoa and sugar to the remaining and mix again. Pour the chocolate layer on top. Bake in a preheated oven at 180 C degrees (350 F degrees) for about an hour. Cool and then chill in the fridge for at least 6 hours or ideally overnight. You can cut the cheesecake in traditional cake slices, or you can cut it in smaller squares like I did, to get cheesecake bites. You won't be disappointed ! Enjoy !



Share/Bookmark

Thursday, February 17, 2011

Нашето ново видео / Our new video





Со слушалки е подобро...
It's better with earphones...
Share/Bookmark

Saturday, February 12, 2011

Торта-срце / Heart-cake

 scroll down for the recipe in english

јас обично не правам вакви комплицирани торти. најмногу ги сакам рецептите кајшто сите состојки се матат одаднаш и се ставаат да се печат. ама кога ја видов оваа торта, ми се виде како предизвик да ја направам. убаво е објаснето како да се направи, и не е претерано комплицирано, ама сепак треба вештина. следниот пат ќе знам на кои работи да обрнам внимание за срцето да излезе посрцесто.


за белото тесто:
2 3/4 шоља сенаменско брашно
1/2 кесиче прашок за пециво
1 лажиче сода бикарбона
1 маргарин, на собна температура (во рецептот е путер, ама мислам дека замената со маргарин не го менува вкусот)
1 1/2 шоља шеќер
4 јајца
1 шоља млеко
1 кесичка ванилин шеќер

изматете ги прво маргаринот и шеќерот со миксер. додадете ги јајцата, па потоа сувите состојки (брашното, прашокот за пециво, содата и ванилиниот шеќер) на 2 пати, наизменично со млекото. јас ова го печев на два пати во округло тавче со пречник од 22 cm, околу 30 минути на 180°C. оставете ги двата слоја тесто да се оладат, а потоа израмнете ги (нешто што јас не го направив баш).

за црвеното тесто:
3 1/3 шоља сенаменско брашно
3/4 маргарин, на собна температура
2 шољи шеќер
3 јајца
1 кесичка црвена боја за храна
1 лажица какао
1 кесичка ванилин шеќер
1 шоља павлака
1/2 шоља јогурт
1 1/2 лажиче сода бикарбона
1 1/2 лажиче јаболков оцет

изматете ги маргаринот и шеќерот, па додадете ги јајцата. измешајте ги црвената боја, какаото и ванилата, па додајте ги во смесата. потоа додавајте го брашното на 2-3 пати, наизменично со павлаката и јогуртот. измешајте го содата и оцетот и додајте ги на смесата. ова тесто не е важно во какво тавче ќе го печете. јас го печев во тавче со пречник од 28 cm, околу 35 минути на 180°C. само излезе премногу тесто, можете да направите само пола доза. за срцето внатре и срцето врз тортата јас издробив 1/3 од испеченото црвено тесто и го измешав со 3 лажици од филот.

за филот:
1/2 путер, на собна температура
1 шоља шеќер во прав
300 gr кремсир (како дукатела)
250 ml слатка павлака

изматете ги путерот и шеќерот, додајте го кремсирот, па после и слатката павлака, која прво сте ја изматиле сама.


како да ја склопите тортата:
овде ќе најдете добри слики од процедурата.
во тестото кое ќе биде долу издлабете конус во средината. во горното тесто исто издлабете конус во средината, со ист пречник како на долното тесто, со тоа што треба да оставите помал конус во средината.

во вдлабнатината натапкајте од црвеното тесто помешано со фил. веројатно не треба многу да се притиска, јас изгледа претерав. намачкајте го долното тесто со фил, ама само белиот дел, превртете го горното тесто и ставете го врз долното и премачкајте ја целата торта со филот.

исечете срце од мрсна или обична хартија. ставете го шаблонот врз тортата, пополнете го со црвени мрвици, па полека тргнете ја хартијата.

оставете ја тортата барем половина час во фрижидер пред да ја сечете.


i usually don't make cakes like this, i like one bowl recipes, where you put everything in a bowl at once, mix and bake. but when i saw this cake, i thought i'd like to make it. it's not very complicated but it does require some skills. so the next time i'll know how to make the heart look more heartly.


for the white cake:
2 3/4 cups all-purpose flour
1 1/2 teaspoon baking powder
1 teaspoon baking soda
1 cup margarine, softened
1 1/5 cups sugar
4 eggs
1 cup milk
1 sachet vanilla sugar

in a large bowl, on the medium speed of an electric mixer, cream the margarine until smooth. add the sugar gradually and beat until fluffy. add the eggs, beating well. add the dry ingredients in 3 parts, alternating with the milk. carefully spoon the batter into cake pan. bake for 25 to 30 minutes at 180°C, or until a cake tester inserted into the center of the cake comes out clean. i baked the dough in two 22cm round pans.

for the red cake:
3 1/3 cups all-purpose flour
3/4 cup margarine, softened
2 cups sugar
3 eggs
1 sachet red food coloring
1 tablespoons cocoa
1 sachet vanilla sugar
1 cup sour cream
1/2 cup yoghurt
1 1/2 teaspoons apple cider vinegar
1 1/2 teaspoons baking soda

in a large bowl, on the medium speed of an electric mixer, cream the margarine and sugar until very light and fluffy. add the eggs, beating well.
in a small bowl, whisk together the red food coloring, cocoa, and vanilla. add to the batter and beat well. add the sour cream and the yoghurt to the batter in three parts, alternating with the flour.
in a small bowl, stir together the cider vinegar and baking soda. add to the batter and mix well. bake for 35 minutes at 180°C in whatever shape and size pan you want. i baked it in a 28 cm pan and i used just 1/3 of this cake, crumbled and mixed with 3 tablespoons of the frosting.

frosting:
1/2 cup butter, softened
1 cup confectioners’ sugar
300 gr cream cheese
250 ml double cream, whisked

place the butter in a large mixing bowl. add the sugar and then the cream cheese and cream. beat until smooth and creamy.

to assemble the cake:
carve out a cone shape in the cakes, but leave a smaller cone in one of them (the upper one). fill in the cakes with the red cake. add some frosting the edge of the bottom cake. take the upper cake and flip it over. then place it on the bottom cake. add some more frosting and do a rough crumb coat over the whole cake. for the crumb heart on the top: cut a heart shape out of wax paper, place the stencil on top of the cake, fill it with red cake crumbs and carefully lift the paper.
put the cake in the fridge at least half an hour before you cut it.



Share/Bookmark

Wednesday, February 9, 2011

Колачи со путер од кикирики / Peanut butter cookies

scroll down for the recipe in english
лесни и брзи колачи со путер од кикирики, без брашно.

ви треба:
1 шоља путер од кикирики
1 шоља шеќер
1 јајце
1 лажиче сода бикарбона
1 кесичка ванилин шеќер

изматете ги прво путерот од кикирики и шеќерот. потоа додајте ги останатите состојки. направете од смесата топчиња колку орев, наредете ги во тавче врз хартија за печење на големо растојание затоа што ќе се сплескаат и рашират, и малку притиснете ги со влажна вилушка. печете ги 8-10 минути на 180°C.



easy flourless peanut butter cookies.

you'll need:
1 cup peanut butter
1 cup sugar
1egg
1 teaspoon baking soda
1 sachet vanilla sugar


first whisk the peanut butter and sugar, then add all the other ingredients. form walnut sized balls and place them on a baking sheet lined with baking paper. make sure you place them far apart so they have room to spread. press them a little with a wet fork and bake for 8-10 minutes at 180°C.
Share/Bookmark

Sunday, February 6, 2011

Погача-цвет / Flower bread

scroll down for the recipe in english

рецептот за оваа интересна погача е од овде. лесно се прави и ептен е вкусна.

700 gr меко брашно
250 ml млеко
125 ml зејтин
2 јајца
1 коцка свеж квасец
1 лажичка шеќер
2 лажички сол
100 gr растопен маргарин
1 жолчка изматена со 1 лажица млеко
сусам и/или ленено семе, ким... за посипување


во млако млеко ставете ги квасецот и шеќерот. кога квасецот ќе стаса додадете ги двете јајца, зејтинот и солта, па сето тоа помешајте го со брашното во една вангла. јас ова го направив со миксер. покријте ја ванглата со крпа и оставете ја околу пола саат на топло, тестото да нарасне.

потоа поделете го тестото на пола, а од едната половина отсечете еден крај. најголемиот дел поделете го на 5 дела и од секој исукајте кора во форма на круг со пречник околу 24 cm, а последната искукајте ја малку поголема. секоја кора премачкајте ја со стопениот маргарин и наредете ги една врз друга во тавче со пречник од 28 cm, намачкано со маргарин и побрашнето. последната кора не ја премачкувајте со маргарин. ставете ја врз другите кори, а ивицата подвиткајте ја под нив.

со нож исечете го кругот на осминки, оставајќи 1 cm од ивицата неисечен и отворете ги осминките од средината кон надвор.

истото направете го и со помалата половина од тестото. исечете ја и неа на осминки само пазете да дојдат помеѓу осминките (латиците) од првиот круг.

најмалиот дел од тестото обликувајте го во топка и ставете го во средината на цветот. премачкајте ја со изматената жолчка со млеко и посипете ја со сусам, ленено семе, ким или крупна морска сол.

ставете ја да се пече во загреана рерна на 200°C. после десетина минути намалете ја температурата на 180°C и покријте ја погачата со хартија за печење, па оставете ја да се пече уште дваесетина минути. кога ќе ја извадите, оставете ја малку да се олади, па послужете ја топла.


the recipe for this interesting round bread is from here.

700 g white flour
250 ml milk
125 ml oil
2 eggs
1 cube of fresh yeast (40 gr)
1 teaspoon sugar
2 teaspoons salt
100 gr margarine, melted
1 egg yolk
1 tablespoon milk
sesame seeds (or flax seeds, caraway seeds...)


put the yeast and sugar in lukewarm milk and let it foam. add the eggs, oil and salt and stir all that into the flour. i did this with an electric mixer. cover with a cloth and let rise in a warm place for half an hour.

divide the dough in half, then cut one piece from one half. divide the largest part in 5 parts and roll each into a 24 cm circle, except the last one, roll a little wider. brush every circle with melted margarine and stack them. don't brush the last and largest one, just put it over the others and tack the ends underneath them. put them in a 28 cm pan brushed with margarine and sprinkled with flour. 

cut the circle in 8 leaving 1 cm of the edge and open the pieces from the center towards the edge.

repeat all this with the smaller half of the dough. just make sure the segments (petals) that you open come between the petals from the first circle.

form the smallest part of the dough into a ball and place it in the middle. brush the bread with egg yolk whisked with one tablespoon milk and sprinkle with sesame seeds or other seeds.

bake in a preheated oven at 200°C for 10 minutes, then lower the temperature to 180°C, cover the bread with baking paper and bake 20 minutes more. let stand a few minutes and serve warm.


Share/Bookmark

Wednesday, February 2, 2011

Мазаринери / Mazariner

scroll down for the recipe in english

рецептот за овие колачи е од овде. пишува дека се италијански. на друго место најдов дека се шведски. какви и да се, вкусни се.

за тестото:
1 1/3 шоља брашно
1/3 шоља шеќер
1 лажиче прашок за пециво
1/2 путер
1 јајце

за филот:
1/2 шоља џем од малини

за преливот:
1 пакетче марципан од кам маркет (125 gr)
2 лажици шеќер во прав
1 јајце


прво направете го тестото: во вангла измешајте ги брашното, шеќерот и прашокот за пециво, па додадете го путерот исечен на коцки и со прсти измешајте го со сувите состојки, да добиете мрвици. ставете едно малку изматено јајце и поврзете го сето тоа во тесто. покријте ја ванглата и ставете ја во фрижидер додека ги подготвувате другите делови од колачето.

изматете ги со миксер марципанот, јајцето и шеќерот во прав.

во тавче за мафини натапкајте го тестото на дното и страните на чашките намачкани со маргарин, наполнете ги со џемот од малини до пола, па истурете од преливот со марципан врз џемот.

печете ги колачите 25 минути на 165°C.



i found the recipe for these tartlettes here. it says they are italian, other sites say they are swedish. wherever they are from, they are delicious.

dough:
1 1/3 cups flour
1/3 cup sugar
1 teaspoon baking powder
1/2 cup butter
1 egg, slightly beaten

filling:
1/2 cup raspberry jam

topping:
125 gr almond paste (marzipan)
2 tablespoons confectioner's sugar
1 egg 


for the dough, in a medium bowl stir together flour, sugar and baking powder. cut in 1/2 cup butter with your fingers until mixture resembles coarse crumbs. add 1 slightly beaten egg and combine to make a smooth dough. cover and chill in the refrigerator while you prepare the topping.

for the topping, in a medium bowl beat the marzipan with the egg and sugar with an electric mixer.

press the dough on the bottom and sides of maffin tin cups brushed with margarine. divide the jam among the cups, then pour the topping over the jam.

bake the tartlettes for 25 minutes at 165°C.
Share/Bookmark