Sunday, May 29, 2011

Мини гибаници / Mini gibanicas

scroll down for the recipe in english

пред некое време ги видов овие слатки мали гибанички на блогот на кате, diethood, и си реков морам да ги направам. ја памтите чоколадната пита на кате? со кора од мелени бадеми? и неа морам да ја направам некој ден.


многу се едноставни и вкусни. рецептот е ист како рецептот за гибаница на даниел, само со една разлика: корите се сечат на ленти и се мешаат со филот.

6 јајца
200 g сирење
100 ml зејтин
300 ml кисела вода
500 g свежи кори


исечете ги корите на ленти од околу 1-2 cm. измешајте ги во еден сад сите други состојки, додадете ги корите и убаво промешајте, да не остане негде залепено купче кори. тавче за мафини намачкајте со зејтин па наполнете ги чашките со смесата скоро до горе. печете ја гибаничките во незагреана рерна на 220°C околу 25-30 минути.
од оваа количина на смеса излегуваат 12 мали и две поголеми гибаници.


when i saw these cute little phyllo dough stuffed cheese puffs on kate's blog diethood, i knew right away i had to make them. you remember kate's chocolate pie? with almond crust? i have to make it some day, too.these are really easy to make. the recipe is the same as daniel's scrunched gibanica, but here the phyllo dough is cut in strips and mixed with the filling.


6 eggs
200 g feta cheese
100 ml oil
300 ml sparkling water
500 g phyllo dough

cut the phyllo dough in 1-2 cm wide strips. mix the other ingredients, add the phyllo strips and stir everything so that the strips are well incorporated and there are no big clumps of dough stuck together. oil a muffin tin and fill the cups with the mixture. bake the cheese puffs at 220°C for 25-30 minutes.
this amount of ingredients is enough for 12 small and two bigger gibanicas.


Share/Bookmark

Wednesday, May 25, 2011

Сладолед од свеж ѓумбир / Ginger ice cream

scroll down for the recipe in english

сладоледов е ненормален. ненормално вкусен. инспирацијата е од тука, ама јас пак како основа го искористив рецептот за сладолед од мајка ми. не знам дали е повкусен овој од ѓумбир или оној од анасон, ќе морам пак да го направам тој од анасон и да споредам.

1 шлаг
2 јајца
3 лажици шеќер
150 ml ладно млеко
парче свеж ѓумбир, долго околу 2 cm, излупено и изрендано

ренданиот ѓумбир ставете го во 50 ml млеко, зовријте го млекото, тргнете го од шпорет и оставете го да се подолади. за тоа време изматете 2 белки во една вангла. во друга шлагот изматете го со 100 ml ладно млеко. кај белките додајте 3 лажици шеќер и двете жолчки, а потоа и шлагот. на крај додадете го и млекото со ѓумбир. ако сакате можете да го прецедите. јас не го прецедив, ми се допаѓаат парченцата ѓумбир во сладоледот.
ставете го сладоледот во пластична кутија и во замрзнувач на неколку саати пред да го послужите. можете да го посипете со ушеќерен ѓумбир, ама и не мора, самиот е доволно ѓумбирест.


this ice cream is crazy. crazy delicious. the inspiration for it is from here, but i used my mothers recipe for the base. now i don't know which one is tastier, this one or the one with fennel seeds. i'll have to make the fennel ice cream again to see.

1 cup cream
2 eggs
3 tablespoonssugar
150 ml cold milk
a 2 cm piece of fresh ginger, peeled and grated


put the ginger in a small saucepan with 50 ml milk, bring to boil. remove from the heat, and let stand to cool a bit while you make the ice cream. beat the cream in one bowl, in another beat the two eggwhites, add sugar, eggyolks, cream and the milk. i didn't strain the milk and i like the ginger bits in the ice cream, but if you prefer you can strain it. put the ice cream in a plastic box and in the freezer for a few hours. you can serve the ice cream with caramelized ginger, but it's fine without it, the ice cream itself is enough gingery.

Share/Bookmark

Thursday, May 19, 2011

Колаче со мармалад / Jam cake

scroll down for the recipe in english

ова е едно колаче кое многу брзо и лесно се прави, совршено ако ви дојдат ненајавени гости или итно ви се јаде нешто благо, а освен тоа можете да го правите со различни мармалади и слатка, па така секогаш ќе има различен вкус.
ова на сликите е направено со мармалад од кајсии. инаку, според мене, најубаво е со мармалад од сливи, а сме го пробале и со слатко од портокали.


2 1/2 шољи брашно
1 шоља шеќер
1 кесичка прашок за пециво

сето ова измешајте го во една вангла, па додадете:

1 шоља млеко
2 лажици кисело млеко
3/4 шоља зејтин
3 лажици слатко или мармалад (јас ставам убаво наполнети лажици, а некогаш ставам и 4)

убаво измешајте, па истурете го тестото во тавче со пречник од 28 cm, намачкано со маргарин и ставете го колачето во ладна рерна да се пече на 200°C, околу 15 минути, па намалете ја температурата на 175°C и печете го уште 10-15 минути или додека површината не се зарумени и во средината не е целосно испечено (проверете со боцкање со чачкалица).


this is a very easy and quick cake, perfect for sudden guests or when you crave something sweet. you can make it with different jams and preserves, so every time it tastes diffrent.
this one is made with apricot jam, but i like it the most made with plum jam. it's also nice with when made with orange preserve.

2 1/2 cups flour
1 cup sugar
2 teaspoons baking powder

mix all this in a bowl, then add:

1 cup milk
2 tablespoons yoghurt
3/4 cup oil
3 tablespoons jam or preserve (i fill the tablespoons a lot, or sometimes i put 4 tablespoons)

whisk well, pour in a buttered 28 cm round pan, then pop in a cold oven. bake at 200°C for 15 минути, lower the temperature to 175°C and bake another 10 minutes until the top is golden and the middle is done (check with a toothpick).
Share/Bookmark

Thursday, May 12, 2011

Лисната пица / Puff pastry pizza


пица направена со лиснато тесто: нема што многу да се каже, рецептот е многу едноставен, а резултатот вкусен. одмрзнете купечко лиснато тесто (или измесете го ако сте вични, јас сé уште не сум пробала), развлечете го малку со сукало и врз него ставете сé што би ставиле за пица. испечете ја според упатството на лиснатото тесто.
јас направив една со домашен кечап, оригано, кашкавал, сирење, свежи печурки и љута пиперка, а другата со домашен кечап, оригано, кашкавал, сирење, свежи печурки и кулен.


на ист начин можете да направите и мали пицички, само пред да го филувате исечете го тестото на кругчиња или квадратчиња колку залак-два. оноа што ќе остане од тестото, ако го сечете на кругчиња, соберете го во топка, повторно развлечете го и исечете уште кругчиња.


pizza made with puff pastry: nothing much to say, except that the recipe is so simple and the results delicious. thaw frozen puff pastry, roll it a little, top with whatever you want your pizza to be and bake according to puff pastry package instructions.
i made one with homemade ketchup, oregano, shredded mozzarella cheese, crumbled goat cheese, mushrooms and hot pepper, and the other one with homemade ketchup, oregano, shredded mozzarella cheese, crumbled goat cheese, mushrooms and kulen (a type of flavored pork sausage).


you can also make little pizza bites by cutting the puff pastry in circles or squares.
Share/Bookmark

Sunday, May 8, 2011

Бискоти со смокви и ореви / Fig and walnut biscotti

scroll down for the recipe in english

бискоти се вкусни, мирисни, двојно печени колачи. нешто како двопек, ама многу подобро. совршени за потопување во чај, млеко или кафе. додека го пишувам ова се мислам кога да ги направам пак, можеби некоја чоколадна варијанта.
рецептот e од тука.


1 шоља сецкани ореви
1 шоља сецкани суви смокви
1/3 омекнат путер
1/4 шоља шеќер
6 лажици кафеав шеќер
 1 кесичка ванилин шеќер
2 јајцa
рендана кора од 1 портокал
1 3/4 шоља + 2 tablespoons (или 2 шољи без 2 лажици) брашно
1 лажичка прашок за пециво
1/4 лажичка сода бикарбона
1 лажичка мелен цимет
1/4 лажичка мелено морско оревче
1/8 лажиче мелено каранфилче
1 белка, малце изматена


со миксер, изматете ги путерот и шеќерите. додајте ги јајцата, едно по едно додека не се убаво изматени со путерот. додајте ја кората од портокал.на страна измешајте ги брашното, прашокот за пециво, содата и зачините, па додајте ги во путерот и матете ги со миксер со додатоците за тесто. додајте ги оревите и смоквите и убаво измешајте ги.
завиткајте го тестото во кеса или во прозирна фолија и оставете го во фрижидер 35-40 минути.
на малку побрашнета маса направете векна од тестото долга колку плехот од рерната и ставете ја во плехот на хартија за печење. премачкајте ја со малку изматената белка и посипете ја со малку шеќер. печете ја 15-20 минути во рерна загреана на 160°C или додека векната не се зарумени малку, не е стврдната кога ќе ја пипнете и не почнала да се распукува.


оставете ја векната да се олади околу пола саат, па исечете ја со ребраст нож на кришки дебели околу 12-15mm, малку закосени.
наредете ги бискотите на плехот и вратете ги во рерна да се печат уште 20 минути.
ако ги чувате во добро затворена кутија, може да траат и две недели.


biscotti are delicious, fragrant, double-baked cookies, great for dipping in warm tea, milk or coffie. аs i'm writting this, i'm thinking when to make them again, maybe some chocolate version.
recipe from here.


1 cup walnut pieces, finely chopped
1 cup dried figs, chopped
3/4 stick (6 tablespoons) unsalted butter, softened
1/4 cup granulated sugar, plus more for sprinkling
6 tablespoons dark brown sugar, packed
2 eggs
1 teaspoon pure vanilla extract
grated zest of 1 orange
1 3/4 cup plus 2 tablespoons (or 2 cups minus 2 tablespoons) all-purpose flour
1 teaspoon baking powder
1/4 teaspoon baking soda
1 teaspoon ground cinnamon
1/4 teaspoon ground nutmeg
1/8 teaspoon ground cloves
1 egg white, lightly beaten


in the bowl of an electric mixer, cream together the butter and sugars until light and fluffy. add the eggs, one at a time, and beat until incorporated, scraping down the sides of the bowl with a spatula occasionally. beat in the vanilla and the orange zest.
in a medium bowl, stir together the flour, baking powder, baking soda and spices. beat the dry ingredients into the butter mixture to form a somewhat firm dough. add the walnuts and figs and beat until thoroughly combined. wrap the dough tightly in plastic and chill 35 to 40 minutes or until completely firm.
when the dough has chilled, lightly grease a baking sheet. on a floured board, use your palms to roll the piece of dough into a log the length of the baking sheet. place the log on the baking sheet.
preheat the oven to 325°F. in a small bowl, beat the egg white with a fork until frothy. with a pastry brush, glaze the log with some egg white and sprinkle it with granulated sugar. bake for 15 to 20 minutes or until the log is lightly golden brown, firm to the touch and just beginning to crack slightly.


allow the log to cool on the cookie sheet until cool to the touch, about 30 minutes. with a serrated knife, slice the biscotti, slightly on the bias, into 1/2-inch slices. lay the slices on the cookie sheet in single layer. return the biscotti to the oven and cook for 20 more minutes, or until the biscotti are toasted and crisp.
store the biscotti in an airtight container. they will keep up to about 2 weeks.


Share/Bookmark

Tuesday, May 3, 2011

Ricotta Gnocchi... Њоки од рикота...

plate 1

Scroll down to the bottom of this post for the recipe in English.

Кога се подготвував да си направам рикота дома, на ум ми беше само еден рецепт за да ја искористам: Њоки од рикота. Иако никогаш не сум јадела вакви њоки во ресторан, сакав да ги пробам и ги замислував лесни, меки, со прекрасен вкус. И рецептов излезе одлично. Дури и самата себе си се изненадив колку беше вкусно јадењево.

Еве го рецептов по кој јас ги направив. Ако не сакате да правите рикота дома, или нема кај да ја купите, можете да пробате со свежа, не солена урда (рецептов сама не сум го пробала со урда ама мислам дека ќе успее).

Еве го рецептот за домашна рикота.


за двајца (мене ми излегоа 36 њоки):
~ 200 гр. рикота
1 јајце
85 гр. брашно + уште малку за масата на која ќе ги обликувате
~ 50 гр. свежо изрендан пармезан (изрендан на најситно)
1/2 лажиче сол


gnocchi 1

Во посуда со лажица измешајте ги сите состојки. Кога мешавината ќе стане топка, ставете ја на работната површина посеана со додатно брашно, и полека и нежно измесете ја дур не добиете мазно тесто. Не го месете премногу тестото, оставете го да биде лесно и дури малку лепливо. Поделете го тестото на 4 дела, па од секој дел направете долгнавеста форма, околу 2 сантиметра во дијаметар, попрскајте уште малку брашно и со нож исечете ги њоките, отприлика 1.5см широки. Точната голема не е толку важна, важно е да бидат во отприлика иста големина. Оформените њоки ставете ги на чинија или послужавник попрскан со брашно.

gnocchi 2gocchi 3


gnocchi 4gnocchi zoom

За да ги сварите њоките, ставете вода во поголемо тенџере и зовријте ја. Кога ќе почне да врие, на средна температура, нежно пуштете ги њоките една по една во водата. Варете ги на два пати за да не се залепат една со друга во тенџерето. Не мешајте, освен еднаш за да се осигурате дека не се залепени на дното од тенџерето. Кога њоките ќе испливаат на површина, значи дека се готови и можете да ги извадите.

Јас ги сварив њоките истиот ден кога ги направив. Можете да ги чувате неварени во фрижидер 1 ден, но најверојатно не повеќе од тоа.

Еве го сосот со кој јас ги јадев.

gnocchi   tomatoes

За двајца:
2 лажици маслиново масло
2 лукчиња, ситно исецкани
околу 15 мали патлиџанчиња, или 4-5 средни, или 2-3 големи, доста зрели
сол
свеж босилок, испокинат со раце
неколку лажици рендан пармезан

Загрејте го маслото во тавче, додајте ги исецканите домати и лукчето. Пржете ги само околу 5 минути, додајте сол, додајте ги варените њоки и измешајте. Додајте го босилокот. Сосов е готов многу бргу. Пренесете ги њоките и сосот во чинија и врз нив ставете пармезан. Беше неверојатно вкусно и многу лесно за правење! Уживајте !


plate end

Ricotta gnocchi with a simple tomato sauce

When I decided to make e homemade ricotta, I had only one recipe on my mind in which to use it: Ricotta Gnocchi. I’ve never had this type of gnocchi before, but I just imagined they would taste amazing and they sure did. And it was a really simple recipe too. came together in about 30-40 min from start to finish including making the gnocchi and the sauce.

For 2 people:
~ 1 cup homemade or store-bought ricotta (~ 200 gr.)
1 egg
3/4 cup all-purpose flour (85 gr.) + more for the surface
1/2 teaspoon salt
1/2 cup freshly finely grated parmesan (~ 50 gr.)

Mix all the ingredients on a bowl with a spoon until the mixture forms into a ball. Tip the ball onto a floured surface and knead very very lightly until the dough looks smooth, but be careful not to overwork the dough. Cut the dough into 4 parts and form each part into a long shape, about 3/4 inch wide, and using a knife cut the gnocchi into little pillows. Transfer the gnocchi onto a floured plate. You can make them right away or store in the fridge for a day.

To boil the gnocchi, bring to boil a lot of water in a big pot. Drop the gnocchi one by one. You will have to cook them in 2 batches in order to avoid them sticking together. Don’t stir the water, except once to make sure they are not sticking to the bottom. Once they rise to the surface, they are cooked ! Drain with a slotted spoon.

For the sauce for 2 people:
2 tablespoons olive oil
2 cloves garlic
~ 15 cherry tomatoes or 4-5 medium ones, chopped (the cherry tomatoes halved)
salt
a handful of fresh, torn basil
few tablespoons freshly grated parmesan

Heat the oil in a pan, add the tomatoes and cook for only about 5 min, on medium heat. Season with salt, add the cooked gnocchi and the basil. Stir and transfer to a plate. Top with lots of parmesan. Enjoy ! This was a fantastic delicious plate of food !

IMG_5131
Share/Bookmark