Sunday, February 28, 2010

Колач со пет зачини / Five-spice cake


кутивчето со кинеска мешавина од пет зачини го имам одамна, ама некако, солените јадења што ги правев со него не ми се допаѓаа. го оставив да стои на полица и да фаќа прашина и го заборавив, сè додека еден, кога се мислев какво колаче да направам во модлата што ми ја даде баба ми, не ми светна да го ставам зачинот во шарениот колач. резултатот беше фантастичен.


3 јајца
2 шољи шеќер
1 шоља зејтин (јас обично ставам помалку)
3 шољи брашно
1 шоља млеко (или помалку)
1 прашок за пециво
1 ванилин шеќер
2 лажички мешавина од 5 зачини

сето ова измешајте го, сипете го во тавче или модла подмачкано со маргарин и печете го во загреана рерна на 200°C околу 20 мин., а потоа уште 15тина мин. на 150°C, или додека не се испече.i had this little box of chinese five-spice powder for a while, but i didn't like the savory recipes i made with it. so i put it on the shelf and forgot about it, till one day when i was thinking what to make in the mold my grandmother gave me, i remembered the five-spice powder box and decided to put it in this this cake.


3 eggs
2 cups sugar
1 cup (or less) vegetable oil
3 cups all-purpose flour
1 cup (or less) milk
1 sachet baking powder
1 satchet vanilla sugar
2 ts five-spice powder

mix all this, put in a buttered pan or mold and bake at 200°C around 20 min., then 15 min. more on 150°C.
Share/Bookmark

Thursday, February 25, 2010

Тосканска супа со грав / Tuscan bean soup


ова е супер супа за во зима. со лепче може да помине како ручек или вечера.

2 лажици маслиново масло
1 кромид исечен на тенки кришки
3 лукчиња, смачкани
200 g сланина, на коцки
2 компира, на коцки
1 шоља сварен грав, може и друг вид, црвен или шарен
1-2 листа лорбер
оригано
магдонос

на загреано маслиново масло испржете ги на кратко (околу 5 минути) сите состојки до гравот. потоа додадете го гравот и околу 1 l од течноста во која се варел гравот (или течност во која се варела кокошка, или само вода), лорберот и ориганото. оставете ја супата да зоврие и варете ја уште 15 минути. потоа ставете сол, бибер и свеж магдонос, ако имате, јас немав.


this is a warming winter soup, eaten with crusty bread it is a meal in itself.

2 tablespoons olive oil
1 onion, cut in thin wedges
3 garlic cloves, crushed
200 g bacon or pancetta, cubed
2 potatoes, cubed
1 cup cannellini beans, or any other kind
1-2 bay leaf
oregano
parsley

fry the onion, garlic, bacon and potato in the heated olive oil for 5 minutes. add the beans, stock, bay leaf and oregano, bring to boil and simmer for 15 minutes. season with salt and pepper and add fresh parsley, if you have it.
Share/Bookmark

Tuesday, February 23, 2010

Посно мексиканско колаче ..... Vegan mexican chocolate cake


Aко постите или сте на диета, еве еден совршен рецепт за вас. Колачево се прави за 5 минути, а во него нема ни јајца, ни чоколадо, ни путер ни зејтин. Многу е вкусно и за чудо, не е воопшто суво. Од она што го прочитав, тајната е во хемиската реакција помеѓу сода бикарбоната и оцетот. Филот има вкус на путер и стопено чоколадо. Пробајте го, мислам дека ќе се изненадите. Рецептот е адаптиран од тука.

п.с. најдете чаша од 250 мл., и користете ја за да ги мерите состојките од рецептот.

за тестото
1 1/2 чаша брашно
1 чаша шеќер (јас употребив кафеав шеќер)
пола чаша какао
2 мали лажичиња цимет
1/4 мало лажиче сол
1 мало лажиче сода бикарбона
1 лажица балсамик оцет
1 ванилин шеќер
1 и пол чаша ладна вода

за филот
2/3 чаша какао
2/3 чаша шеќер во прав
пола чаша ладна вода (почнете со помалку вода и додајте ја целата количина од пола чаша ако е потребно)

Измешајте ги сите суви состојки во голема посуда, додајте го оцетот и водата и измешајте го тестото со обична лажица, ама не го мешајте премногу. Во ред е ако има неколку неизмешани грутки.

Печете го колачот во загрена рерна на 180 Ц степени. Јас моето тавче го подмачкав со масло, но ако постите покријте го тавчето со хартија за печење, и печете го околу 40 - 45 минути.

Во меѓувреме, измешајте ги состојките за филот. Кога колачето ќе биде сосема оладено, намачкајте го со еден слој фил. Уживајте !If you are fasting for lent or on a diet, you will be surprised by this incredible recipe. The cake comes together in minutes and it tastes amazing even though there is not butter, oil, chocolate or eggs in it. The frosting on top tastes like melted chocolate. You have to try it to believe it. I adapted the recipe from here.

the cake
1 1/2 cups flour
1 cup sugar
1/2 cup cocoa
2 tsp. cinnamon
1 tsp. baking soda
1/4 tsp. salt
1 tbsp. balsamic vinegar
1 tbsp. vanilla extract
1 1/2 cup cold water

for the frosting / glaze
2/3 cup cocoa
2/3 cup powder sugar
1/2 cup cold water (start with less than this and add more if needed)


Mix all the dry ingredients in a large bowl, then add the balsamic vinegar and water. Mix with a spoon, but don't over mix it. It's ok if there are few lumps.

In a greased pan or covered with baking paper, bake the cake in a preheated oven (350 F / 180 C degrees) for abour 40 - 45 minutes. Cool completely.

Mix all the ingredients for the glaze and frost the cake with it after it has cooled. Enjoy !

Share/Bookmark

Saturday, February 20, 2010

Пита со јаболки / Apple pie

                                                                                     styling by makedonka machevska

има многу рецепти за пита со јаболки, неколку имам направено, некои биле успеашни, некои не. овој, слободно можам да кажам дека е еден од успешните. тестото е моето омилено тесто за вакви пити, а филот свеж и вкусен.


за филот:
6 јаболки (околу 800 g), излупени и исецкани
4 лажици шеќер
1 лажиче цимет
сок и рендана кора од еден портокал
неколку коцкички путер

за тестото видете овде


измешајте ги јаболките, шеќерот, циметот, сокот и кората од портокал и сето тоа ставете го во тавче со пречник околу 22 cm, на кое дното и страните сте ги обложиле со две третини од тестото. ставете неколку коцки путер врз филот, па ставете го останатото тесто, посипете го со една лажица шеќер и ставете ја питата да се пече во загреана рерна на 180°C околу 40 минути.


i've tried a few recipes for apple pie, some i didn't like at all, but this one is good. the recipe for the pastry is my favourite recipe for shortcrust pastry, and the filling is fresh and tasty.


filling:
6 apples (about 800 g), peeled and sliced
4 tablespoons sugar
1 teaspoon cinnamon
juice and zest from 1 orange
a few knobs of butter

recipe for the shortcrust pastry here

toss the apples with the sugar, cinnamon and orange zest and juice. line the bottom and the sides of the pie dish with two thirds of the pastry, add the filling, put a few knobs of butter over the filling and cover with the rest of the pastry. sprinkle with a tablespoon of sugar and bake at 180°C for 40 minutes.
Share/Bookmark

Thursday, February 18, 2010

Добитник на списанието ... Giveaway winner

Беше супер да се видат коментарите на некои од нашите читатели ! Ви благодариме за честитките и убавите зборови.

Добитник на првиот поклон од Ситно Сецкано е коментаторот бр. 5 Тони Костов (избран преку http://www.random.org/). Тони, ти честитаме и се надеваме списанието ќе те инспирира да зготвиш нешто интересно. Пиши ни на нашата адреса: sitnoseckano@gmail.com за да ти го пратиме подарокот по пошта !

И во иднина ќе организираме слични награди за читателите на блогот.
Ви посакуваме пријатно готвење и јадење !


It was fantastic to see the comments of some of our readers !

And finally here is the winner of our first giveaway: Commenter No. 5 Toni Kostov (chosen via http://www.random.org/). Congratulations to Toni ! Hope you enjoy the magazine and are inspired to cook lots of delicious food.

Big thanks to everyone who commented ! We hope to have many more giveaways on the blog so keep coming back ! Thank you for reading !

Share/Bookmark

Monday, February 15, 2010

Поклон / Our first giveaway


 
Во последно време Ситно Сецкано има сè повеќе читатели, а ние сме среќни што со вас ги делиме нашите рецепти. Блогов исто така постои скоро цела година - што многу нè радува! По овој повод организиравме доделување подарок. Џејми Оливер долго време нè инспирира и имаме неколку од неговите кувари. Сега постои и Џејми списание полно со прекрасни фотографии и неверојатни рецепти. Подарокот е една копија од изданието на списанието Џејми за февруари/март. За да учествувате, оставете коментар на овој пост и кажете ни кое ви е омилено домашно јадење. Рокот за коментари е четврток, 18 февруари, 7 часот навечер. По затворањето на коментарите, ние ќе ги внесеме во www.random.org за да добиеме победник. Во четврток вечер ќе го откриме победникот на Ситно Сецкано, а списанието ќе му го пратиме по пошта.
 
Со среќа и благодариме што нè читате!
 
 
Sitno Seckano has gained a lot more readers recently and we cannot be happier or more excited to share our cooking and recipes with you. This blog is also almost a year old and we wanted to celebrate that. So we've organized our first ever giveaway. Jaime Oliver has long been an inspiration to us and we have few of his cookbooks. And now he has a magazine with stunning photographs and amazing recipes. So we have a copy of the February/March issue of Jaime magazine for one of our readers. All you have to do to enter the giveaway is leave a comment to this post, telling us what your favorite homecooked meal is. We will then enter all the comments into www.random.org which will produce the winner. The contest will end Thursday 18th February at 7 pm. The winner will be announced later Thursday night! We will mail the magazine to the winner.
 
Good luck and thank you for reading!

Share/Bookmark

Saturday, February 13, 2010

Chocolate cupcakes .......... Чоколадни капкејкс

aaah, valentine's day ... a fantastic excuse to eat chocolate and other delicious food.... Inspired by a recipe at smitten kitchen I decided to make these cute cupcake for myself, ahem, I mean, for my valentine. They are out of this world delicious. No flour in them so they melt in the mouth and are very, very easy to make.
for the whipping cream:
200 ml. cream (almost a cup)
50 gr. white chocolate
1 tablespoon Grand Marnier (or 1/8 teaspoon peppermint extract as in the original recipe)
for the cupcakes:
4 eggs, separated
6 tablespoons sugar, divided
170 gr. dark chocolate
85 gr. butter (6 tablespoons or 3/4 stick)
1/4 teaspoon instant coffee
Put the butter, chopped chocolate and instant coffee in a bowl over simmering water and let them melt. Stir every few minutes. Leave aside to cool. In a separate bowl, whisk egg whites with 3 tablespoons sugar until firm. In yet another bowl, with a hand mixer mix the yolks with 3 tablespoons sugar for about 2 minutes, until very pale and creamy. Slowly add the cooled chocolate mixture to the yolks and mix. Then in 3 separate steps, gently fold the egg whites into the chocolate mixture with a spatula. My egg whites were so stiff, the mixing went quite easily.
Line a muffin tin with paper cupcake holders (it's essential to use them) and fill them with mixture 3/4 of the way. My silicone cupcake holders were smaller than the standard so the recipe yielded 10 cupcakes and 1 heart-shaped little cake. I suspect you will get between 10 - 12 regular sized cupcakes. Bake in a pre-heated oven (200 C degrees / 350 F) for about 20 minutes, until the top of the cakes is no longer wet. I baked mine 25 min, but my oven is weaker than most.
To make the cream, melt the white chocolate in a bowl set over another pot of simmering water. Let cool slightly, then add couple of tablespoons of the cream to it and mix. In a separate bowl, whip the cream to soft peaks, then while still whipping, drizzle the cooled white chocolate and a tablespoon of Grand Marnier (or Bailey's). (I did this after the cream failed to whip while following the original recipe)
As soon as the puffed-up cupcakes come out of the oven, they will sink, creating space for the cream. Add a bit of the whipped cream on top and decorate. I sprinkled some pink sugar on top. Enjoy with someone you really like !
Имате план некого да импресионирате утре за Валентајнс? Рецептов е лесен, а резултатот импресивен. Еве, додека го куцам ова, трошки од колаченцава ми паѓаат на тастатура. Морав да ги пробам за да ви кажам дали се вкусни......
за капкејкс:
4 јајца, белките одделени од жолчките
6 лажици шеќер, на две места по 3 лажици
85 гр. путер
1/4 лажиче инстант кафе, на пр. Нескафе
170 гр. темно чоколадо (за готвење)
за кремот:
200 мл. хопла
50 гр. бело чоколадо
1 лажица ликер од портокали (Grand Marnier - ама не е неопходно)
Ставете го искршеното чоколадо, путерот и кафето во посуда, па ставете ја посудата врз тенџере со вода која скоро врие и оставете ги да се стопат. Измешајте ги од време на време. Тргнете ги настрана да се оладат. Во друга длабока посуда, со миксер изматете ги жолчките со 3 лажици шеќер дури не обелат и станат кремави. Во трета посуда, (бидете спремни дека ќе имате доста садови за миење ... може некој ќе се понуди да помогне за едно од овие капкејкс?!), изматете ги со миксер белките со 3 лажици шеќер. Прво додадете го чоколадото на жолчките, измешајте со миксер, па потоа со лажица полека додајте ги белките, во три наврата, и не мешајте со миксер, туку со лажица.
Во тавче за мафини или капкејкс, ставете подлоги од хартија - без овие, капкејксот многу тешко ќе се вадат од тавчето. Наполнете ги со тесто, ама оставете околу 1 прст празно за да имаат простор да нараснат. Печете ги во загрена рерна на 200 Ц степени, околу 20 минути дури површината не изгледа сува. Јас моите ги печев 25 минути, ама мојата рерна е слаба. Од оваа количина направив 10 капкејкс и едно мало колаче во форма на срце. Мислам дека би добиле 12 капкејкс, ако користите само тавче за мафини.
За да го направите кремот, стопете го белото чоколадо, исто како опишано погоре, и оставете го да се излади. Додајде во него 2 лажици хопла. Со миксер изматете ја останатата хопла додека не добиете шлаг, и додека матите, полека додајте го стопеното чоколадо и ликерот.
Штом ќе ги извадите од рерна капкејсот, тие ќе спласнат и ќе се направи простор за кремот. Ставете врз нив малку крем, и украсете ги како сакате. Уживајте !

Share/Bookmark

Thursday, February 11, 2010

Пита со праз / Leeks pie

 
(english recipe below)
рецепт од мајка ми, а неа и е од баба ми. јас сèуште не ја правам питава така добро како нив, ама полека се доближувам. сèуште откривам. последниов пат открив дека брашното со кое питата ти успева не треба да се менува. употребив брашно Воденичар, кое е исто меко, ама не како Екстра белото брашно од Жито лукс. питата беше исто вкусна како и секогаш, само јас малку се помачив да ги развлечам корите. 
тестото е исто како за триаголниците.

за тестото:
1 kg брашно, тип 400, екстра бело од жито лукс
1/2 l топла вода
малку сол
1-2 лажици зејтин
1 маргарин, на собна температура

1. во вангла ставете околу 700 gr брашно, солта, зејтинот и малку топла вода, колку да стане тесто. префрлете го тестото на побрашнета површина, и месете го, додавајќи топла вода или ако треба и брашно, додека не стане мазно и меко.

2. напревете топка од тестото и оставете ја да отстои 20тина минути побрашнета и покриена со крпа.

3. исечете ја топката на 4 дела и секој дел исукајте го посебно, на 1-2 mm дебелина и премачкајте го со околу 50 g маргарин. со нож исечете ја кората во форма на полжав, за да добиете долга лента околу 4 cm широка, фатете го надворешниот крај на лентата и почнете да ја мотате како клопче, сé до крајот, по малку затегнувајќи додека мотате. клопчето побрашнете го, ставете го во тањир, па во кеса и во замрзнувач. повторете го истото и со другите 3 делови од тестото.

4. во едно лонче загрејте малку зејтин и малку маргарин и попрскајте го плехот во кој ќе се пече питата.

5. топчиња уште еднаш исукајте ги, едно по едно, во правоаголна форма, на дебелина 1-2 mm. првото треба да биде малку поголемо од плехот, за витката. ставете го во плехот и попрскајте го со зејтинот и маргаринот. исукајте ја и втората кора и ставете ја врз првата, па сипете го филот, па третата кора, исукана малку поголема од плехот за да биде малку набрана врз филот, а не затегната. попрскајте ја со зејтин + маргарин, па ставете ја и четвртата, исто набрана, и попрскајте ја. свиткајте ги ивиците од најдолната кора во витка и попрскајте ја и витката со зејтин.
6. печете ја во загреана рерна на 250°C, 20тина минути, па уште 5 минути на 200°C.

за филот од праз:
8 праза, сито сецкани, ставете ги да се пржат во доста зејтин, на тивко, додека не празот не омекне убаво. повремено сипувајте по малку вода и малку млеко. на крајот ставете сол и оставете го празот да се олади, па измешајте во него 3 јајца. тоа е филот кој се сипува цел врз втората кора.
празот може да се испржи и ден претходно, а пред ставањето во питата да му се додадат јајцата.
the recipe for this pie is from my mother, and she got it from my grandmother. my pie is still not that good as theirs, but i'm getting there.
the dough is the same as for these triangles, which i'll be glad to translate in english if there's interest.

for the dough:
1 kg soft flour, type 400
1/2 l warm water
a pinch of salt
1-2 tablespoons oil
1 margarine at room temperature

1. put 700 gr of flour in a bowl and mix with the salt, oil and enough warm water to make a dough. transfer to a floured surface and kned, adding water or flour, until it's smooth and soft.

2. for the dough into a ball, flour its surface, cover with a tea towell and leave for 20 minutes.

3. cut the ball in 4 and roll each part with a rolling pin to 1-2 mm thick and spread with 50 g of margarine. with a knife, cut the crust in spiral shape, so you have a long band, 4 cm wide. take the outer end and coil it into a ball. flour the surface of the ball, put it on a plate, then in a plastic bag, and in the freezer.
do the same with the other 3 parts.

4. warm a little oil and a little margarine and sprinkle the baking sheet.


5. roll the balls once again, one by one, in rectangular shape, 1-2 mm thick. the first one should be a little bigger than the baking sheet. put the crust in the baking sheet and sprinkle with the oil and margarine. roll the second ball and put it over the first, then put the filling. roll the third crust a litlle bigger than the baking sheet and put it over the filling, creasing it a little. sprinkle with oil and margarine. roll the fourt crust, put it over the third, creased, and sprinkle with oil and margarine. roll the ends of the first crust and sprinkle with oil.

6. bake in a preheated oven at 250°C, around 20 minutes, then 5 more minutes at 200°C.

for the leeks filling:
fry 8 finelly chopped leeks in oil on low heat, adding a little water and a little milk every few minutes, until the leeks are softened. add salt and remove from heat. when cooled, add 3 eggs.
the filling can be made a day ahead, then mix with the eggs before pouring in the pie.


Share/Bookmark

Tuesday, February 9, 2010

Чоколатце / Chocolate bark


ова чоколатце се прави многу лесно. воопшто не мора да се употреби калап, всушност, супер е без калап, сипaно во тавче или кутија и потоа искршено на неправилни парчиња. јас овојпат употребив црно чоколадо, бадеми, лешници и суво грозје, ама може да се стави што сакате: млечно или бело чоколадо, или и двете, ореви, ф'стаци, друго суво овошје... мене многу ми се свиѓа комбинација од црно чоколадо и ушеќерен ѓумбир. а се спремам да направам и мешавина со бело чоколадо.

 

количините се сосема според вас. јас за калап со 6 снешковци употребив 100 gr чоколадо, шака бадеми, шака лешници и шака суво грозје. чоколадото го искршив и го стопив во ова садче за фонду, ама ако немате нешто вакво можете да го стопите во тенџерче ставено во друго малку поголемо тенџерче со вода која полека ќе ја загревате. истурете го чоколадото во калапи или во тавче посипете го со сецканите додатоци и ставете го во фрижидер околу пола саат да се стврдне.

Share/Bookmark

Sunday, February 7, 2010

Печени лепчиња ........... Savory bread pudding


Scroll down for English recipe

Лелееее! Ќе треба да се навикнете на вакви извици кога ќе ги направите овие печени лепчиња за вашите гости. Веќе неколку месеци сакам да ви кажам за рецептов. Многу е едноставен, а резултатот е многу повеќе од збир на неколку состојки. Прво, одличен е за искористување на голема количина стар леб (јас сакам пржени лепчиња, ама кој сака да стои до шпорет и да ги пржи?). Второ, најтешкиот дел е рендање кашкавал. И трето и најважно, печениве лепчиња излегуваат многу поимпресивни и повкусни отколку што може да замислите. Едноставно, мора да го пробате самите и да видите за што зборувам. И бидете спремни за сериозни комплименти !

Ова јадење е одличен избор за појадок, особено за гости. Ако го направите за вечера и решите да не го делите со никого, сосема ве разбирам.- јас имав и 2 стари кроасана кои ги додадов на лебот -

за 5 - 6 гладни луѓе

1 векна француски долг леб (или пола или повеќе од пола обичен македонски леб - стар барем 1 ден, а може и постар)
6 јајца
пола литар млеко
300 гр. исчистен спанаќ
~ 12 суви домати (моите беа од тегла, а може и суви, рехидрирани во топла вода)
~ 200 - 250 гр. кашкавал или сирење
пола лажиче сол

Исечете го лебот на парчиња, не многу тенки, големина околу 2 залака. Исечете ги сувите домати ситно. Ставете го спанаќот во голема посуда и полијте го со зовриена вода. Нема потреба спанажот да го варите, жешката вода веднаш ќе го омекне. Исцедете го спанаќот и исечете го. Изрендајте го кашкавалот. Во голем сад со вилушка изматете ги јајцата со млекото и додајте пола лажиче сол. Намачкајте длабоко тавче за печење со малку масло. Наредете еден ред парчиња леб, полијте ги со пола од смесата со јајца, па наредете го спанаќот, малку кашкавал и пола од доматите. Наредете уште еден слој лепчиња, останатата половина од доматите, полијте ги со остатокот од јајцата и на крај наредете го остатокот кашкавал. Оставете ги лепчињата околу 20 мин. да го впијат млекото и јајцата, и не се грижете ако изгледа дека во тавчето има премногу течност. Лебот сето тоа ќе го впие.
Или ако не ви се станува рано сабајле за да ги воодушевите гостите, сето ова направете го навечер и целото тавче ставете го во фрижидер преку ноќ.

Загрејте ја рерната на 200 Ц степени и печете ги лепчињата, не покриени, околу 45 - 50 минути. Кога горниот слој ќе биде убаво запечен, лепчињата се готови.
Рецептов многу лесно е прилагодува. Не ви треба доза за 6 лица? Преполовете го рецептот. Немате спанаќ? Нема проблем, може да го направите со шунка и бело сирење, пржен праз или пржени печурки, или парчиња кобасица. Дури и само со сирење или кашкавал, или со мешавина од двете, печениве лепчиња се одлични!
I've been meaning to blog about bread pudding forever. This is an easy and easily adaptable recipe that will impress your guests and let you relax and enjoy breakfast or brunch.
No spinach or sun-dried tomatoes? You can make this with ham, or sauteed leeks, or sauteed mushrooms, feta cheese or sausage. The possibilities are limitless. You can also half or double the recipe.

for 5 -6 hungry people
1 french baguette (I also had 2 stale croissants which I added)
6 eggs
2 cups milk
300 gr. fresh spinach (abut 10 oz.)
12 sun-dried tomatoes
200 - 250 gr. cheese (~8 oz.)
half teaspoon salt
Slice the bread, and chop the tomatoes. Shred the cheese. Put the spinach in a large bowl and pour boiling water over it. It will wilt the spinach immediately. Drain the spinach and chop it coarsley. Scramble the eggs with the milk and add the salt to them. Grease a deep baking pan, and layer half of the bread. Pour half of the egg mixture over it, sprinkle half of the tomatoes, all of the spinach and half of the cheese. Layer the remaining bread, then remaining tomatoes and pour the rest of the egg mixture over them. Finally sprinkle the last of the cheese on top. Do not worrry if it looks as there is too much liquid in the pan. Leave the bread to absorb the egg mixture for about 20 min, while you preheat the oven to 200 C degrees (350 F). Bake the bread pudding for about 45 - 50 minutes or until firm and the top is crusty and golden brown. We ate ours with crispy bacon on the side. Enjoy !

Share/Bookmark

Thursday, February 4, 2010

Шпагети со кељ / Pasta with kale

 

рецепт земен од тука.

без да се договараме со маја пред две недели и двете сме готвеле кељ. мене ми е прв пат, ама дефинитивно ќе го готвам и другпат. освен што ми беше многу интересен додека го чистев (водата бега од листовите), кељот е и многу вкусен. неколку листови ставив во супа, а неколку ги направив со шпагети.за двајца:
неколку листови кељ (отприлика пола од целата главица кељ)
маслиново масло
2-3 лукчиња
буковец
1 шоља урда
пола пакетче шпагети
измијте ги листовите кељ еден по еден и отстранете ги дебелите жили. јас ги оставив жилите од повнатрешните листови, вкусни беа. исечете ги на ленти и ставете ги малку да се пропржат на маслиново масло, на тивко, со сол и буковец, додека кељот не омекне малку, десетина минути.
додадете чаша вода, полупокријте го тенџерето, оставете го да се вари околу пола саат и потоа додадете ја урдата и промешајте.
шпагетите сварете ги како и обично и помешајте ги со кељот и урдата и додадете малку од водата во која се вареле ако е сето тоа многу густо.
можете да ги јадете со пармезан. ние немавме, ама и без пармезан беше многу вкусно.for two:
half a kale
olive oil
2-3 garlic cloves
red pepper flakes
1 cup ricotta
half package of spagetti


wash the kale, remove the tough ribs and cut the leaves into strips. i left the ribs from the inner leaves. they turned out tasty. put the kale, olive oil, salt and red pepper flakes on low heat and fry for 10 minutes. add a cup of water, cover partially and cook half an hour. then add the ricotta and mix.
cook the pasta as usual and add to the kale and ricotta. add samo of the pasta water if needed.
you can eat this with or without parmesan cheese. we didn't have any, but it was delicious.


Share/Bookmark

Tuesday, February 2, 2010

Rutabaga salad ..... Зимска салата со репка

(македонскиот рецепт е подолу)
Are you tired of winter yet? Of snow and ice and windy weather and of not having ripe juicy tomatoes for salads? I certainly am. But the other day, I managed to make a suprisingly refreshing and delicious winter salad that at least temporarily made me stop complaining about winter.

When we went to the green market recently I noticed many strange looking roots, that I'd never cooked with, and probably never eaten too. One of them was this funny looking thing below, which after googling root veggies, I found out is called a rutabaga, or a swede or a yellow turnip.
As you can see from the photo above, we came home and put the funny rutabaga away and forgot about it. After about a week, the skin had started to get a bit wrinkled but I still went ahead and decided to make a winter salad with it. Once I peeled it, it looked perfectly firm and fine. I cut it in thick slices and then dice, rubbed some olive oil and roasted it. When roasted the rutabaga had an unsual, slightly sweet and very pleasant taste. Give it a try... I think you'll like it.


for the rutabaga :
1 root rutabaga
1 tablespoon olive oil
pinch of salt


for the salad:
a nice bunch of mixed green leaves & rucola (or a head of lettuce, washed and chopped)
a handfull of walnuts
~ 50 gr. blue cheese (2 oz.) crumbled


for the dressing:
2 tablespoons olive oil
5 tablespoons balsamic vinegar
1 teaspoon honey
1 clove garlic, minced
salt and pepperWash, peel and dice the rutabaga. Rub with a tablespoon of olive oil, sprinkle salt on it and roast in a pre-heated oven (220 C) for about 30 min. Mine took longer, about 45 min. as my oven is not very strong. You will know when the rutabaga is done when the dice is soft and browned on the outside. Put aside to cool slightly.

Mix all the ingredients for the dressing. Put the greens in a bowl and pour dressing over them. Mix well, then add the walnuts, crumbled blue cheese and rutabaga cubes to the greens. Enjoy !Интересна зимска салата со репка - корен кој до сега не сум го пробала, а кој има сладок и одличен вкус. Пробајте ја !


Зимска салата со репка
1 репка
1 лажица маслиново масло
сол

за салатата:
1 зелена салата или мешани зелени листови и рукола
1 рака ореви
~ 50 гр. плаво сирење, издробено


за преливот:
2 лажици маслиново масло
5 лажици балсамик оцет
1 лажиче мед
1 изгмечено лукче
сол и бибер


Измијте ја репката, излупете ја и исечете ја на коцки. Намачкајте ја со маслиново масло и посолете ја, и ставете ја да се пече во загрена рерна на 220 Ц степени окол половина час. Мојата рерна не е многу јака, па ја печев околу 45 мин. Репката е готова кога ке биде омекната и заруменета. Извадете ја од рерната и оставете ја да се олади.

Измешајте ги состојките за преливот и со него измешајте ја зелената салата. Врз салата ставете ги оревите, плавото сирење и коцките репка и уживајте !


Share/Bookmark