Sunday, February 26, 2012

Маринирано сирење / Marinated cheese (Nakladany Hermelin)дали сте знаеле дека ако измешате неколку "смрдливи" работи, како сирење камембер, лукче и кромид, ќе добиете одлично мезе за со пиво или со вино. ова маринирано сирење е чешки специјалитет и се прави со сирење хермелин (слично на камембер), а јас дознав за него од една другарка, ана, која исто како мене ужива во разни мезиња со пиво.


1 пакување камембер
3 чешниња лукче, исецкани на тенки ливчиња или на мали коцкички
1 помал кромид, исечен на тенки кришки
2 листа сув лорбер
1/2 лута чили пиперка, исечена на кругчиња
1 лажиче оригано
10-тина цели зрна бибер (јас ставив цела кесичка)
1 лажиче црвен пипер
1 лажиче буковец
сончогледово масло


исечете го сирењето на парчиња, јас гледав да го исечам на што помали за да примат што повеќе од зачините и да бидат позгодни за јадење.
измешајте ги полека парчињата сирење со лукчето, чили пиперката, ориганото, биберот, црвениот пипер и буковецот.
во стерилизирана тегла (извриена 10 минути во тенџере со вода) ставете еден слој парчиња сирење со зачините, па кришки кромид, па пак сирење, кромид, сирење, кромид додека не ја наполните теглата. негде помеѓу ставете ги листовите лорбер. целата оваа количина ја собра во тегла од пола литар. потоа наполнете ја теглата со масло, добро затворете ја и ставете ја во фрижидер. треба да отстои најмалку 3 дена пред да се јаде.did you know that if you combine a few "smelly" things, like camembert, garlic and onion, you'll have a tasty accompaniment to beer or wine. this marinated cheese is a czech dish made with hermelin (a cheese like camembert). it was brought to my attention by my friend ana who enjoys beer with meze like me.


1 package camembert
3 cloves of garlic, cut in thin leaves or finely diced

1 small onion, cut in thin wedges
2 dry bay leaves
1/2 chilli pepper, sliced
1 teaspoon dried oregano
10 whole black peppercorns (i used more)
1 teaspoon paprika
1 teaspoon red pepper flakes
sunflower oil


cut the cheese into little wedges. i was aiming for smaller pieces so they will absorb the spices more and will be more like bite-size.
combine the cheese with the garlic, cilli pepper, oregano, black pepper, paprika and pepper flakes and mix gently.
in a sanitized jar, place a layer of the cheese with the spices, then a layer of onion strips, then again cheese, onion, cheese, onion... untill you fill the jar. put the bay leaves somewhere in the middle. i used a half-littre jar. fill the jar with oil, cover with a lid and refrigerate at least 3 days before serving.Share/Bookmark

7 comments:

Vera said...

ova kamember cirenje go ima kaj nas? jas sakav da probam da marinitram feta, bidejki ednas naidov na takvo recept, ama i ova izlgeda interesno

Anonymous said...

izvodlivo li e da se pripremi so drug vid na sirenje?

Unknown said...

Great pictures!!! As always!

bojana said...

drenka, kamember ima vo pogolemite marketi, a sigurno i feta bi bilo super.
pretpostavuvam deka so originalnoto cheshko sirenje hermelin e duri i povkusno, ama za zhal ne sum go probala.

bojana said...

thanks, Poljubi kuvaricu :-)

Maja said...

Bojana, I love this idea! Nice photos :)

elena said...

Ako imate moznost da si nabavite domasno bieno sirenje ondak tegla + maslinovo maslo + lukce + origano + malku crven piper = fantasticno! :D