Monday, March 9, 2009

Пита со мед
тесто:
225 gr интегрално брашно (пченично, 'ржано, какво сакате)
100 gr омекнат маргарин
4 лажици ладна вода

фил:
50 gr кокосово брашно
50 gr мусли
50 gr суво грозје
3 лажици мед
2 лажици маџун (гроздов шеќер)
малку млеко ако е смесата многу сува

Брашното прво се меша со маргаринот, па со водата. Од тестото, две третини се ставаат во тенок слој (3-5 mm) на дното и на страните на округло тавче со пречник околу 20 cm, подмачкано со маргарин. Потоа сипете го филот, а од остатокот од тестото направете ленти и топчиња и украсете ја питата. Нив можете да ги премачкате со разматено јајце.

Се пече во загреана рерна на 200°C околу 20 минути.

Share/Bookmark

4 comments:

Unknown said...

Koe si ti momiche, poznato si mi od nekade? :-))

Unknown said...

Super izgleda.... a koga kje go dobieme receptot?

Unknown said...

ako boko ako :) ......... pa i da probame eden den :)

Anonymous said...

Ajde odi seckaj i gotvi doma! Ne tuku drobi i ne pravi gjubre po Internetot.