Friday, April 3, 2009

Ќуфтиња од спанаќ


1 кг спанаќ или коприва или блитва
1 јајце
50 гр рендано сирење
2-3 лукчиња, смачкани
2 лажици презла
сол, бибер
малку маслиново масло
брашно, јајце и презла за валкање

спанаќот се вари кратко во малку вода, се цеди убаво и се сецка ситно :-). потоа му се додаваат сите други состојки освен оние за валкање. може да се додаде уште презла ако е смесата влажна. се прават ќуфтиња кои се валкаат прво во брашно, па јајце, па презла и се пржат од двете страни.

Share/Bookmark

No comments: