Friday, April 10, 2009

Непечена овошна торта
200 ml хопла, онаа без шеќер
4 шољи сецкано разно суво овошје (суви кајсии, сливи, смокви, грозје, урми, ананас, папаја, брусница...)
2 шољи истолчени O'cake колачи
по пола лажиче цимет, морско оревче, пимент, каранфилче

сè се меша, се става во тавче или пластична кутија и треба да отстои на ладно најмалку една недела. може да се стават и сецкани бадеми, лешници, ореви.

финта: ако имате суви кајсии кои станале тврди, лесно ќе омекнат ако ги сварите кратко во малку сок од портокал.
Share/Bookmark

No comments: