Monday, April 13, 2009

Погача со спанаќ
1 шоља обично брашно
2 шољи пченкарно брашно

3 јајца
1 шоља млеко

пола шоља зејтин
пола шоља кисела вода
1 прашок за пециво
малку сол
околу 300 gr. спанаќ
сусам или ленено семе за посипување

Сите состојки освен спанаќот се мутат со миксер, па се додава спанаќот, измиен, исцеден, исчистен и крупно исецкан и се промешува со лажица. Сето тоа се сипува во округло тавче со пречник околу 28 cm подмачкано со маргарин и се посипува со сусам или ленено семе или лупен сончоглед или семки. Се пече во загреана рерна на 220°C околу 35 минути.
Наместо спанаќ, може да не се стави ништо, или да се стави здробено сирење, пропржен праз, мелено месо, саламче...

Share/Bookmark

4 comments:

Anonymous said...

Совршено, брзо и едноставно, и што е најважно, вкусно. Десетка за Бока!

Get said...

fala, sashke :-)

Петар said...

И изгледа многу добро!

Anonymous said...

Прекрасно изгледа и многу е вкусно! Благодарам многу за рецептот, ни ја разубавевте вечерата :)