Saturday, May 23, 2009

Кајгана со коприви
3-4 јајца
еден врзоп коприви
лажица-две урда
сол, бибер

копривите нема да журкаат ако ги потопите во вода што врие пола минута. потоа исцедете ги, исчистете ги и додајте ги во измутените јајца со урдата и малку сол и бибер. загрејте зејтин во тавче, истурете ги јајцата со коприви и оставете на средно, да се испржи од едната страна, па превртете ја кајганата да се испржи и од другата страна.
Share/Bookmark

2 comments:

Anonymous said...

знаев дека копривите не се журкаат

bojana said...

освен ако не ги однесеш на журка