Wednesday, May 20, 2009

Полнети печуркиизвадете им ги дршките на печурките, можете да ги употребите во рецептот со јајцата на око, како што направив јас, или во некој друг рецепт. во тавчето истурете малку маслиново масло и секоја печурка прво измачкајте ја со маслиново масло од долната страна, т.е. страната со дупче, па наредете ја во тавчето свртена со дупчето нагоре.

смесата за полнење се прави од ситно сецкани одмрзнати стапчиња краба, мајонез, сол, бибер, оригано или копар.

во секоја печурка сипете малку каџун зачин, па по лажиче или две од смесата и одозгоре ставете парче кашкавал.

печурките се печат на 250°C околу 15 минути.

наместо краба можете да ставите димено пилешко бело месо.
Share/Bookmark

1 comment:

Anonymous said...

aaau, ama vkusno izgledaat !
Maja