Friday, December 4, 2009

Топчиња со кашкавал / Cheese balls

уште еден брз и лесен рецепт со кашкавал, за вкусен да не зборуваме. 
прочитан тука.1 шоља рендан кашкавал
1 шоља искршен корнфлејкс (јас употребив обични пченкарни снегулки, ама може да се стават и некои други. ги истолчив со толчник)
1/4 шоља путер
1/2 шоља брашно (или повеќе, ако е потребно)измешајте сé и напревете топчиња од смесата. печете ги на хартија за печење или на подмачкано тавче во загреана рерна на 180°C околу 10 минути.
вкусни се и топли и ладни и следниот ден, а ептен добро идат со песто.another quick and easy recipe with cheese, not to mention tasty.
recipe from here.


1 cup of grated cheese
1 cup of crushed cereal (i used plain cornflakes, but any other kind can be used. i crushed it with a pestle)
1/4 cup of butter
1/2 cup flour (add more flour if needed)

Mix everything and then form into balls. Bake on baking paper at 180°C for 10 minutes.
Share/Bookmark

4 comments:

Maja said...

Bojke slikive ti se mouthwatering ! a receptov prekrasen.

bojana said...

receptov e pravo otkritie. em mnogu brzo i lesno se pravi, em e mnogu vkusno, osobeno so pestoto.

Marija said...

moze da se dodade malku kopar vnatre, a odozgora susam... povkusno e :)

bojana said...

mmm, dobra ideja.