Monday, June 1, 2009

Гвакамоле по мое

ова можеби не е автентичен мексикански рецепт за гвакамоле, ама е вкусен и едноставен за правење.

1 зрело авокадо
2-3 лукчиња
1 полна лажица павлака
малку сок од лимон
сол

лукчето истолчете го со солта. излупете го авокадото, извадете ја семката и згмечете го во садот со лукчето. потоа додајте ја павлаката и сокот од лимон, промешајте и готово.
Share/Bookmark

3 comments:

Anonymous said...

Jamie Oliver mozhe voda da ti nosi

special_kej said...

bravo stvarno... jas pojma nemav od gotvenje,ama napraviv nekolku recepti od tvojot blog i ispadnaa site super... ova ke mi bide hit na slednata zurka :D

bojana said...

fala :-) guacamoleto stvarno e vkusno.