Sunday, July 5, 2009

Ориз со тиквицииспржете еден кромид исечен на тенки кришки. додадете една пиперка исечена на кругчиња и една тиквица на четвртинки кругче и пржете ги на средно. потоа ставете малку сол, бибер, турмерик (куркума), коријандер во зрнца, мелен кардамом и 2-3 исцкани лукчиња и пржете уште малку.
се јаде со ориз, а за оризот другпат ќе праиме муабет.
Share/Bookmark

2 comments:

Nataly said...

Super e receptcevo, samo ke mora da mi raskazes sto e toa :турмерик (куркума), коријандер во зрнца, мелен кардамом .... :))))
Super ti e sreden i blogot, unikaten :)

bojana said...

fala nate :-)
dojdi nekoj den, kje ti gi pokazham zachinite. a vo megjuvreme chitaj ovde http://www.theepicentre.com/.