Thursday, July 16, 2009

Пилешки ражњичи


Пилешко бело месо исечено на парчиња се маринира 3 саати во фрижидер во:

маслиново масло
сенф
истолчено лукче
сок од лимон и изрендана кора од лимон
многу исецкан свеж магдонос
сол и бибер

потоа парчињата се редат на стапчиња, парче месо, па четвртинка или осминка кромид, па ливче лорбер, па пак месо, кромид, лорбер....
се пржат во поголемо тавче во кое ги собира стапчињата на малку зејтин, а може и на скара.
Share/Bookmark

No comments: