Tuesday, March 8, 2011

Бомбици со кокос / Coconut balls

scroll down for the recipe in english

ова се бомбиците кои ги сакам најмногу на целиот свет. мајка ми често ги правеше кога бевме мали јас и маја, а ние помагавме.


300 gr мелени бисквити
300 gr шеќер во прав
300 gr кокосово брашно
2 јајца
1 шољичка за кафе млеко
1-2 лажици какао

мелените бисквити измешајте ги во големо тенџере или голема вангла со шеќерот во прав и со 250 gr кокосово брашно. изматете ги јајцата со млекото и какаото и истурете ги во сувите состојки. измешајте го сето тоа убаво па земајте по малку од смесата, правете топчиња и валкајте ги во преостанатиот кокос. ако смесата е сува и не се обликуваат лесно топчиња, додадете малку млеко.

проверете ги и овие интересни рецепти за бомбици со јаболки и кокос и чоколадни бомбици.


300 gr ground plain butter biscuits (petit beurre)
300 gr confectioners sugar
300 gr desiccated coconut
2 eggs
150 ml milk
1-2 tablespoons cocoa

in a large bowl combine the ground biscuits with the sugar and 250 gr desiccated coconut. whisk the eggs with the milk and cocoa and add to the dry ingredients. mix everything well, then take a bit of the mixture, shape into a walnut-sized ball and roll in the rest of the coconut. if the mixture is dry and doesn't hold in a ball, add a little milk.

enjoy these little balls and check another interesting recipe for coconut and apple balls here and chocolate pops here.
Share/Bookmark

5 comments:

Kate @ Diethood.com said...

И вие со кокос за денеска а? :-) Бомбиците ќе ги пробам од кога ќе помине постот! Прекрасно изгледаат!

Maja said...

Ej ama se pogodivte so Bojana ! na ist den i toa ! Telepatija, Kate !!

Jelena said...

Baš mi je drago što sam slučajno naletela na vaš blog. Mnogo divnih recepta na jednom mestu. Bravo sestre!

bojana said...

blagodaram, jelena. i nas ni e drago deka si naletala na nashiot blog, pa i nie go otkrivme tvojot, poln so prekrasni recepti. vekje zachuvav nekolku da gi isprobam.

Rachel said...

These coconut balls look wonderful!