Sunday, March 13, 2011

Посни рецепти

ги собравме на едно место сите досега објавени посни рецепти.
 

солени посни јадења:

чили со леќа
беќар паприкаш
ориз со тиквици
цвекло во фолија
пржени тиквици
парадајз чорба
пржени бамји
салата од боранија и пченка
динстани моркови
марокански лепчиња со наут / chickpea moroccan flatbread
сиералеонски грав / sierra leonean beans and plantains
индиска пржена зелка / indian fried cabbage
марокански наут


мексиканска салата / mexican street salad
табуле салата / tabbouleh salad
салата со рукола / arrugula salad
цвекло на пареа / steamed beetroot
перничиња со компири / potato pillows
карфиол на пареа / steamed cauliflower
јачмен со печурки / barley with mushrooms

благи посни рецепти:

пита со мед
пита со вишни


мексиканско колаче (без зејтин) / vegan mexican chocolate cake
тропски мафини (без зејтин) / vegan tropical muffins
домашен еурокрем / homemade nutella
слатко од портокали / orange preserve
желе од јаболки и дуњи / apple and quince jelly
чипс од јаболки / apple crisps
ушеќењени кори од портокал / candied orange peel
Share/Bookmark

5 comments:

Kate @ Diethood.com said...

ох ох ох пита со вишни ммммм! Само да знаете како ми требаат овие рецепти - пукнав за јадење! :) Првата недела ја поминав без грешка ... со Господ напред и за понатаму. Сега само еден copy/paste на вашите рецепти и да си влезам в кујна. Поздрав!!

Sandra said...

Everything looks amazingly delicious!
And pita is speaking for itself...yummy!!!

bojana said...

fala kate i sandra :-) mnogu ni znachi pofalba od dve blogerki kako vas.

Carolyn said...

I don't understand any of this, since I didn't bother to turn my translator on, but I have to say that those lentils look amazing!

bojana said...

sorry, carolyn. i just went back and added the recipes that are in english.