Thursday, November 11, 2010

Кесадии со ракчиња зготвени на пареа / Steamed shrimp quesadillas

scroll down for the recipe in english

нестрпливо го очекувавте новиот рецепт на пареа? е па, еве го, лесен и вкусен како и досегашните. рецептот е од тука.


450 gr ракчиња (јас земав чистени и замрзнати)
сок од пола лимон
парче лута пиперка, ситно исецкано
1/3 од среден црвен кромид, ситно исецкан
шака свеж магдонос, исецкан
1/2 лажиче мелен кумин
сол и бибер
6 тортиљи
малку путер, или зејтин
рендан кашкавал


ракчињата, полуодмрзнати, ставете ги во метална цедалка врз тенџере со вода што врие, поклопете ги и оставете ги да се готват околу 20 минути. ако се поситни, можеби и помалце.
за тоа време, во длабока здела измешајте ги сокот од лимон, пиперката, кромидот, магдоносот, куминот, солта и биберот, па на тоа додадете ги ракчињата и убаво промешајте.
потоа разделете ја смесата со ракчиња помеѓу 3 тортиљи, ставете рендан кашкавал врз ракчињата, па уште една тортиља врз сето тоа.
стопете малку путер во тавче, па ставете една по една кесадија да се загрее по 2-3 минути од секоја страна.
послужете ги кесадиите со павлака и гвакамоле.


have you been waiting impatiently for the next steam cooked recipe? well, here it is, as easy and tasty as the other ones. recipe from here.


450 gr shrimp (i used cleaned and frozen)
juice from 1/2 lemon
a piece of hot pepper, minced
1/3 medium red onion, minced
1 handful parsley, chopped
1/2 teaspoon ground cumin
salt and pepper to taste
6 flour tortillas
a touch of butter (or oil)
2 handfuls cheese such as cheddar, grated


steam the shrimp over boiling water, about 20 minutes.
mix the lemon juice, pepper, onion, parsley, cumin, salt and pepper in a bowl. add the shrimp and mix.
melt the butter (or oil) in a pan. 
devide the shrimp mixture between 3 tortillas, cover with grated cheese and another tortilla. put the quesadillas in the pan with butter one by one to heat them up on both sides.


serve with sour cream and guacamole.


Share/Bookmark

4 comments:

Теодора Трповска said...

Супер е рецептов. А каде има во Скопје да се купи кумин?
Поздрав,
Теодора.

bojana said...

fala, teodora.
kumin ima vo vero, mislam i vo ramstor, a kumin i razni drugi zachini koi gi nema na drugo mesto, prodava edna devojka na zeleno pazarche. nejzinata tezga e do tezgite so jajca.

Nate said...

These quesadillas look delicious. I believe I may even be able to make them...perhaps not.

Great pictures too.

Alsjeblieft!

bojana said...

thanks, nate.
this recipe is so easy, i'm sure you can make it.