Thursday, August 13, 2009

Копани инспирирани од Јамајка и Сиера Леоне

десетина пилешки копани
1-2 лути пиперки (полута подобро - јас ставив Scotch Bonnet pepper)
3 лажици путер од кикирики
2 лажици зејтин
4 лукчиња
сол и бибер

Копаните прво се варат. Од сите останати состојки се прави смеса во блендер и оладените копани се премачкуваат со неа и се ставаат во фрижидер да се маринираат преку ноќ или неколку саати. Потоа се печат во рерна на многу јако, додека не се заруменат.

Маја

Share/Bookmark

3 comments:

bojana said...

маја, а со кожа или без кожа се печат копаните?

Maja said...

без кожа. Така изгледаат поради тоа сто мариндата е доста густа.

bojana said...

kopanite bea super. epten bea dobri. i drugpat kje gi napravam.