Saturday, August 29, 2009

Плескавици од тиквици3 средни тиквици, изрендани
малку кромид, исецкан
1 лажица копар
2 лажици магдонос
3 јајца
1 лажица црвен пипер
сол, бибер
200 g сирење, издробено или исечено на коцки
1 шоља брашно
1 лажиче fivespice

изренданите тиквици ставете ги во цедалка, посипете ги со сол и оставете ги да се цедат 15 минути. Стиснете ги да се доисцедат и помешајте ги со останатите состојки.
Загрејте малку зејтин во тавче и ставајте од смесата со лажица. пржете ги плескавиците од двете страни додека не се заруменат и исцедете ги од зејтинот на кујнска хартија.
Share/Bookmark

1 comment:

evgenija said...

Bravo za blogov Maja i Bojana. Ova uste denes ke go napravam:)A kaj e famous Maja's cheese cake?????? Pozdrav