Thursday, December 30, 2010

Идеи за новогодишно готвење / New year's eve cooking


еве ви неколку идеи што да зготвите следниве денови.


за новогодишната вечера:
ребра во црвено вино и
цвекло печено во фолија
такос со пилешко маринирано во пиво
лосос на пареа
пилешко во кокосово млеко
кифлички
перничиња со компири
кесадии со ракчиња зготвени на пареа
сирење во фурна
полнети печурки
гвакамоле
јамајканско-сиералеонски копани
киш со пиперки и печурки
 

десерти:
пита со тиква
creme brulee
пита со јаболки
посно мексиканско колаче
чоколадна торта (ова ние секако ќе го имаме)
чизкејк
пита со капини


за следното сабајле:
ролни со цимет
печени лепчиња
погача со спанаќ
гужвана гибаница


Share/Bookmark

4 comments:

Sandra said...

wow..everything looks so beautiful and tasty! Srecna Nova Godina- Happy New Year!

bojana said...

srecna nova godina i tebi :-)

jennifer@thefigandtheorange.com said...

The blackberry pie looks incredible! Can you send me your recipe?

bojana said...

thanks, jennifer. here is the recipe:
http://sitnoseckano.blogspot.com/2010/03/blackberry-pie.html